SpaceX plánuje misi na Mars v roce 2018

SpaceX plánuje misi na Mars v roce 2018
Popisek: Dragon na Marsu
28 / 04 / 2016, 12:00

SpaceX vedená Elonem Muskem plánuje podle informace, kterou zveřejnila na sociální síti Twitter dostat bezpilotní vesmírnou loď na Mars do roku 2018.

To je tedy nejnovější aktualizace plánů společnosti SpaceX poté co Elon Musk v lednu řekl, že chce vyslat první lidi na Mars někdy okolo roku 2025.

Zveřejnění tweetu znamená, že SpaceX plánuje splnění první části mise zveřejněné loni, tedy poslat pozměněnou verzi své kosmické lodi Dragon na misi Red Dragon - zmapovat terén na Marsu a potenciálně sbírat vzorky půdy.

Musk na Twitteru ve středu vysvětlit, že Red Dragon bude plavidlo použít pro inaugurační "zkušební let." Ale všechny cesty na Mars pomocí kosmické lodi Dragon 2, navržené tak, aby byla schopna nést astronauty, nebudou mít posádku na palubě.

"Dragon 2 je navržen tak, aby byl schopen přistát kdekoliv ve Sluneční soustavě," napsal Musk. "Ale nedoporučoval bych dopravu astronautů mimo region Země-Měsíc," napsal v samostatném tweetu s tím, že by to byla stísněná jízda pro každého na palubě, protože uvnitř je Dragon 2 veliký asi jako SUV.

NASA poskytne SpaceX své zkušenosti, ale ne financování programu.

Konečným cílem je založení lidské kolonie na Marsu.

"Je to jediná planeta, kde skutečně máme šanci na založení soběstačného město," řekl Elon Musk v lednu, když oznámil, že si klade za cíl vyslat první lidi na Mars během deseti let.

Jsou to skutečně velké ambice na soukromou společnost, když zatím i na nejbližší vesmírné těleso, tedy Měsíc byly schopné dosáhnout zatím pouze USA, Čína a bývalý Sovětský svaz.

SpaceX plánuje na příští rok první komerční lunární misi, stejně jako konkurence SpaceIL.

Zdroj: CNN

 

Tagy článku