Letiště Zaventem byl snadný terč pro teroristy IS

Letiště Zaventem byl snadný terč pro teroristy IS
07 / 07 / 2016, 15:45

Bruselské letiště Zaventem nemělo krizový plán pro případ teroru, záchranáři nemohli mezi sebou komunikovat. Totální selhání belgických bezpečnostních sil.

Brusel - Bruselské letiště, které se 22. března stalo terčem sebevražedných atentátů, nemělo krizový plán pro případ teroristického útoku. Uvedla to dnes vyšetřovací komise belgického parlamentu ve zprávě, kterou dnes zveřejnila belgická média. Dokument zvlášť kritizuje komunikaci mezi záchranářskými složkami v prvních hodinách po útoku, která byla velmi špatná.

Evropská letiště se potýkají s bezpečností

Mobilní síť byla hned přetížena a lékaři, hasiči a další záchranáři mezi sebou mohli komunikovat jen díky improvizacím, například využitím aplikace WhatsApp. "Dne 22. března jsme byli svědky naprostého selhání komunikace," tvrdí autoři dosud důvěrné zprávy, jejíž předběžnou verzi získala veřejnoprávní stanice RTBF.

Zatímco u sítě metra, kde v březnu džihádisté také zabíjeli, existovaly plány pro případ teroristického útoku, tak u letiště byl krizový plán vypracován k řešení především katastrof jako zřícení letounu. Případnému teroristickému útoku se nevěnuje ani plán, ani žádné bezpečnostní cvičení personálu letiště, upozorňuje komise. Vyzývá úřady, aby tuto situaci rychle napravily.

Teroristické útoky v Bruselu ukazují, že belgická policie a tajné služby mají velký problém, míní Herman Matthijs, odborník na bezpečnostní problematiku z bruselské univerzity.

"Ukázalo se také, že v době atentátu byl na letišti jen jeden pes vycvičený k hledání náloží," uvedli autoři zprávy, jejíž konečná verze má být oficiálně zveřejněna do 21. července. Připomněli, že v letištní hale byla umístěna třetí bomba, která jen náhodou nevybuchla.

Belgická ministryně dopravy Jacqueline Galantová už letos v dubnu rezignovala na funkci ministryně dopravy. Stalo se tak potom, co interní dokument Evropské komise tvrdě kritizoval nedostačná bezpečnostní opatření na bruselském letišti Zaventem.

Útoky, ke kterým se přihlásila radikální organizace Islámský stát, si kromě tří sebevrahů z řad muslimských radikálů vyžádaly celkem 32 mrtvých. Dva džihádisté udeřili na letišti, jeden v metru.

Berlínské letiště podcenilo bezpečnostní riziko. Radikální islámista měl přístup do nejstřeženějších zón

Tagy článku