US Navy vyřadilo poslední moderní loď, která potopila nepřítele

US Navy vyřadilo poslední moderní loď, která potopila nepřítele
Autor fotografie: U.S. Naval Forces Europe-Africa|Popisek: USS Simpson
03 / 10 / 2015, 01:15

Americké námořnictvo vyřadilo v úterý 29. září z provozu 30 let starou fregatu USS Simpson, vítěze nad lodí íránského námořnictva.

USS Simpson byla poslední moderní loď amerického námořnictva, která potopila nepřátelskou loď. Z 272 lodí v US Navy se tak nyní může pouze jedna loď pochlubit něčím podobným, USS Constitution, chlouba bostonského přístavu, která potopila britská plavidla ve válce roku 1812!

USS Simpson se dočkal 18.dubna 1988. Ten den ráno raketová fregata USS Simpson, spolu s loděmi USS Wainwright a USS Bagley zničila íránská námořní a zpravodajská zařízení na ropné plošině Sirri v Perském zálivu.

Později okolo poledního se americké lodě setkaly s íránským dělovým člunem Joshan a námořní bitva která následovala, byla první hladinovou bitvou pro americké námořnictvo od 2. světové války. Íránský člun se k americkému svazu neustále přibližoval a nedbal na radiové varování. Protože velitel svazu věděl, že je íránský člun vybaven protilodními střelami Harpoon varoval Íránce, že další přiblížení bude znamenat jejich potopení. Joshan odpověděl odpálením Harpoonu, ten ale americké lodě minul.

USS Simpson okamžitě opětoval raketovou palbu, a během 15 vteřin zasáhla íránskou loď první střela.  Další tři Harpoony ze Simpsonu a jedna z křižníku Wainwright raketový člun Íránu potopily.

USS Simpson conducts a pre-action aim calibration test fire.

USS Simpson

Technické údaje

Třída a typ lodi: Oliver Hazard Perry-class fregata
Výtlak: 4,100 tun
Délka: 138 m
Šířka: 14 m
Ponor: 6.7 m
Pohon: 2 × General Electric LM2500-30 plynová turbína
Rychlost: více než 29 uzlů (54 km/h)
Vytrvalost: 9,300 km při 33 km/h
Posádka: 15 důstojníků a 190 členů posádky

Zdroj: CNN, Wikipedie

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.