V Iráku začaly parlamentní volby, první od porážky IS

V Iráku začaly parlamentní volby, první od porážky IS
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: Ilustračný obrázok
12 / 05 / 2018, 08:30

Bagdád - V Iráku dnes začaly parlamentní volby, které jsou první od porážky Islámského státu (IS) na iráckém území.

Za mírného favorita voleb je považován současný premiér Hajdar Abádí, kterého podle průzkumů podporují nejen šíité, ale i řada sunnitů. Na nového předsedu vlády čeká především úkol zahájit ekonomickou obnovu zničené země a zvládnout nejnovější napětí mezi Washingtonem a Teheránem, dvěma důležitými partnery Iráku.

Více než 8950 volebních místností se otevřelo v 7:00 místního času (6:00 SELČ) a uzavře se v 18:00 hodin (17:00 SELČ). Výsledky se podle agentury AFP dají očekávat nejdříve v úterý. K urnám bylo přizváno na 24 milionů oprávněných voličů, kteří budou rozhodovat o obsazení 329 křesel jednokomorového iráckého parlamentu.

Do stavu pohotovosti bylo uvedeno téměř 900.000 příslušníků policie a armády, napsala agentura AFP. Hranice země i její vzdušný prostor zůstanou po celý volební den uzavřeny. Nezávislá agentura, která volby monitoruje, očekává vysokou účast jako důsledek poklesu teroristických útoků v uplynulých měsících.

O parlamentní křesla se uchází téměř 7000 kandidátů z desítek stran a koalic. Je mezi nimi na dva tisíce žen, které soupeří o 83 mandátů. Ženy mají totiž zaručenou čtvrtinu míst v parlamentu.

Radikální změny volby zřejmě nepřinesou. Očekává se, že vyhrají nejsilnější aliance stran, jež dominují irácké politice od roku 2003. Žádná z nich přitom patrně ani letos nezíská nadpoloviční většinu 165 křesel, takže sestavování vlády může trvat měsíce. Současný premiér ve funkci zůstane bez omezení pravomoci, dokud nebude vybrán jeho nástupce.

V dnešních volbách se Abádí pokusí mandát obhájit. Bude ale čelit silným soupeřům, mimo jiné svému předchůdci Núrímu Málikímu a alianci Fatah vůdce šíitských lidových milicí Hádího Ámirího, který je zároveň někdejším ministrem dopravy. Právě šíitské milice se významně podílely na boji proti IS. Dalším uchazečem je vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr, který se rovněž podílel na boji proti IS a dříve vedl milici, jež bojovala proti americkým vojákům. Jeho současná kampaň se nicméně soustředila na sociální témata a boj proti korupci.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace