Ze světa zaznívá kritika Trumpova kroku ohledně Jeruzaléma

Ze světa zaznívá kritika Trumpova kroku ohledně Jeruzaléma
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Jeruzalém
06 / 12 / 2017, 11:45

Obavy z očekávaného večerního oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy uznávají Jeruzalém za hlavní město Izraele, dnes vyjádřila Británie, Německo i Čína. Podle íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího ukazuje Trumpův záměr na "neschopnost a selhání" USA. Syrská vláda plán šéfa Bílého domu odsoudila jako nebezpečný. Mluvčí turecké vlády podle agentury Reuters řekl, že uznání Jeruzaléma hlavním městem Izraele "založí v regionu a světě požár, který půjde jen těžko uhasit".

Šéf britské diplomacie Boris Johnson dnes uvedl, že Londýn sleduje iniciativu Washingtonu se znepokojením. "Domníváme se, že (postavení) Jeruzaléma by mělo být součástí definitivního, vyjednaného řešení konfliktu mezi Izraelci a Palestinci," řekl Johnson novinářům v Bruselu po příchodu na jednání ministrů zahraničí členských zemí Severoatlantické aliance.

Hlavní představitel Palestiny v Británii Manuel Hassassian v rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC uvedl, že Trumpovo prohlášení bude v podstatě vyhlášením války na Blízkém východě a "polibkem smrti" řešení izraelsko-palestinského sporu v podobě vytvoření dvou států.

Německé ministerstvo zahraničí uvedlo, že má obavy z vypuknutí násilností v Jeruzalémě, Pásmu Gazy i na Západním břehu Jordánu po Trumpově prohlášení. Německé občany nacházející se v daných oblastech varovalo, aby se místům očekávaných střetů vyhnuli.

Papež František, na nějž se palestinský vůdce Mahmúd Abbás v úterý obrátil s prosbou o pomoc, dnes palestinské delegaci ve Vatikánu řekl, že "uznání práv všech lidí ve Svaté zemi" je základní podmínkou dialogu. Návštěva delegace ale s očekávaným Trumpovým krokem nesouvisela, byla plánována dopředu, připomínají tiskové agentury.

Trump podle Bílého domu učiní prohlášení o uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele dnes v 19:00 SEČ. Oznámení bude podle médií prezentováno jako "historická a soudobá realita", nikoli jako politický akt. Přemístění velvyslanectví USA z Tel Avivu do Jeruzaléma, o němž se rovněž spekulovalo, se bezprostředně neuskuteční, uvedl americký tisk s odvoláním na zdroje z Bílého domu.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.