Zemanův cíl pro druhé kolo: ,,zašlapat" Drahoše v debatě

Zemanův cíl pro druhé kolo: ,,zašlapat&quote; Drahoše v debatě
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Miloš Zeman
22 / 01 / 2018, 09:00

Před druhým kolem prezidentské volby vrcholí napětí v obou štábech kandidátů na hlavu státu. Můžeme říct již teď, že cílem Miloše Zemana bude Jiřího Drahoše ,,zašlapat" do země ve veřejných debatách.

Jak asi všichni víme, Zemanovy rétorické schopnosti jsou vynikající. Často mluví spatra či částečně improvizovaně, a přesto mají jeho rozvitá souvětí myšlenku nebo smysl. Strategie Zemanova volebního štábu je tak jasná - ,,znemožnit" Jiřího Drahoše ve veřejné debatě, která může pomoci jedné, či druhé straně získat další nerozhodnuté voliče.

psali jsme: Boj o Hrad: Kdo zastaví Miloše Zemana?

Svou převahu v debatách názorně předvedl Zeman i před pěti lety, kdy Karla Schwarzenberga argumentačně ,,přejel" a na značně neobratném vyjádření o prezidentovi Edvardu Benešovi a jeho dekretech jej dokázal doslova ,,vykoupat" v přímém přenosu.

Pro bývalého předsedu Akademie věd naopak představuje slovní souboj se Zemanem možný problém, protože v rozhovorech se nejevil jako příliš dobrý rétor, působil trochu nervózně a zaskočeně. I když má Drahoš jako akademik bohaté zkušenosti s přednášením, tento souboj bude o něčem jiném.

Druhou důležitou věcí pak bude výběr témat. Stávající hlava státu je známá tím, že má jasné a silné názory na jednotlivé problematiky. Od Drahoše jsme se však vlastně jasně podaný názor zatím neslyšeli. Drahoš sází na to, že si nechce uzavřít cestu k dalším voličským skupinám, které by s jasně deklarovaným stanoviskem nesouhlasily. Zde však může narazit: volič totiž jasný a pevně daný názor chce slyšet a ne jakousi ,,rozplizlost".

psali jsme: Videožurnál SM: Proč znovu volit, či nevolit prezidenta Zemana?

Pokud se však Drahoš na tato úskalí připraví dobře, nebude nervózní a bude Zemanovi srozumitelně a důrazně oponovat, pak má v debatě určitě šanci. Zeman se však bude snažit ,,odhalit" v diskusi slabé Drahošovy stránky - zejména větší vstřícnost vůči migrantům, která ve společnosti nerezonuje. Pokud si Drahoš ,,naběhne" například v této otázce, může skončit jako Karel Schwarzenberg před pěti lety. Tím se pro Zemana znovu otevřela cesta na Hrad.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku