foto: Redakce/Isis Rebel s čínskými FN-6 přenosných systémů protivzdušné obrany: nebezpečí pro piloty.
26.10.2014 / Německá tajná služba vydala minulý týden důvěrnou informaci pro poslance Bundestagu o nebezpečí sestřelení dopravních letadel protileteckými zbraněmi, které mají v rukou bojovníci islámského státu. Bude se opakovat osud letu MH17? VIDEOZdroj: Bild, The Washington Post, Small Arms Survey
Zpravodajská služba Spolkové republiky Německo (BND) upozornila na to, že se islámisté již před časem zmocnili zbraní ze skladů syrské armády a disponují nyní nejmodernějšími protivzdušnými zbraněmi v severním Iráku. Islámisté jsou dokonce podle BND schopni sestřelit dopravní letadlo.
Na rozdíl od dříve získaných podobných zbraní, se teď dostali teroristé k přenosným a snadno použitelným systémům, které nevyžadují náročná proškolení a výcvik. Raketomety jsou extrémně nebezpečné při vzletu a přistání letadel, ale lze je použít i na letadla ve výšce do šesti kilometrů.
Některé letecké společnosti, včetně Luthansy, Austrian Airlines a Qatar Airways, stále používají letecký koridor nad severním Irákem. Lufthansa létá dvakrát týdně s Airbusem A319 na trase Frankfurt nad Mohanem - Erbilu. Austrian Airlines létají nad severním Irákem denně s A319 nebo A320 z Vídně, Air Germania jednou týdně s letadly typu Boeing 737 z Düsseldorfu a jednou týdně z Mnichova. Ani Bagdád ani Erbilu nejsou sice pod kontrolou islámských bojovníků, Erbil je vzdálen pouze 100 kilometrů od území ovládaného islámisty. Letecké společnosti neposkytly novinářům žádný komentář (zdroj: bild.de, aerotelegraph.com).
Doporučení: ověřte si u letecké společnosti, se kterou poletíte, zda nevyužívá letecký koridor nad potencionálně rizikovým územím.
Aktuální letecký provoz můžete sledovat zde (flightradar24.com)

Zdroj: flightradar24.com
MANPADS (MAN Portable Air Defense Systems)
Islámisté získali kromě starších modelů i přenosné systémy poslední generace, vyrobené v Číně a Rusku, a podle neoficiálních údajů i americké FIM-92 Stinger. O MANPADS se přečtěte zde:
Největší slávu si Stinger vydobyl během občanské války v Afghánistánu. CIA dodala značné množství raket afghánským bojovníkům, kteří s nimi dokázali (většinou bez jakéhokoli výcviku) sestřelit přes 250 sovětských letounů a vrtulníků. Stingery výrazně přispěly k tomu, že se sovětská intervenční vojska nakonec musela ze země stáhnout.
Pak se však mnozí islámští bojovníci obrátili proti Západu. Analytici předpokládají, že teroristická síť al Kaida má k dispozici možná i několik desítek Stingerů, které by mohly být použity k útoku proti civilním letadlům. CIA se této hrozby obává natolik, že za vrácení jednoho kusu nabízí částku 180 000 dolarů.
Ještě před rozsáhlými útoky islámského státu v severní Sýrii upozorňovala organizace Small Arms Survey, že občanská válka v Sýrii způsobila, že se země stala centrem nelegálního obchodu se zbraněmi. Poukazovala na to, že ozbrojené skupiny získaly množství zbraní, včetně systémů poslední generace (MANPADS), a to mimo jakoukoliv kontrolu.
MANPADS v Sýrii
V celé oblasti ovládané islámským státem je značně nepřehledná situace a videa zveřejněná syrskými povstalci i islámisty potvrzují, že tyto zbraňové systémy mají skutečně k dispozici. Jedná se o zbraně nejen amerických, ale i ruských a čínských výrobců. (zdroj: youtube)
Přečtěte si i náš článek Část zbraní shodili Američané bojovníkům Islámského státu místo obráncům Kobani.
Psali jsme také:
Islámští vrazi sami natočili ukamenování ženy
Pohled do života islamistů v Sýrii. Ozbrojené střety mezi Kurdy a muslimy v Německu
Buňka al-Kaidy Khorasan je větším nebezpečím pro Evropu i USA než Islámský stát
Islámský extremismus v Evropě aneb Evropo, budeš platit, vyhlazení je na programu!
Turecko nezvládá příliv kurdských uprchlíků ze Sýrie
Íránský spisovatel odsouzen k trestu smrti za nenávist k Bohu
Islámská hrozba mění svět
Tagy