ANALÝZA: Má Ukrajina šanci skolit ruského medvěda?

ANALÝZA: Má Ukrajina šanci skolit ruského medvěda?
Autor fotografie: State Emergency Service of Ukraine, CC BY 4.0
02 / 05 / 2022, 13:00

Boje na Ukrajině nabývají s novou ruskou ofenzivou na síle. Má však Ukrajina šanci se ubránit a vystavit Rusům vojenskou ,,stopku“?

Boje na Ukrajině se zintenzivňují. Útokem na východě a snahou o obklíčení ukrajinských sil se naplňuje predikce, o které již SM informoval. Vojensky postupně vítězí Rusko, informačně stále vede Ukrajina. Stále jsou zveřejňována videa a statistiky zničené ruské techniky a ztráty lidské síly, ale nejsou informace o tom, jaké ztráty má ukrajinská strana. Vzhledem k narůstající poptávce po těžké technice všeho druhu, tedy nejen protitankových nebo protiletadlových zbraních, ale i letounech, náhradních dílech, tancích, OT nebo BVP či dělostřeleckých systémech je evidentní, že ukrajinské zásoby se začínají vyčerpávat, ztráty narůstají a domácí průmysl není schopen vzhledem k tomu kde probíhají boje účinně ztráty doplňovat.

Rusko se poučilo z první fáze konfliktu, že již se nejedná o Velkou vlasteneckou válku, že ruská armáda je menší, že Ukrajinci jsou odhodláni se bránit a že nasazení zbraní staršího typu se setkává s identickými nebo modernějšími prostředky na ukrajinské straně. Ruská armáda si vybírá směr hlavního úderu, sekundární směr a provádí další operace jako vázání ukrajinských sil u Moldávie, v Kyjevské i Lvovské oblasti. Rozmělnění obranné síly Ukrajiny do sektorů jednoznačně poskytuje ruské armádě výhodu na hlavním úderném směru, což je uzavření kapsy na východě a dokončení eliminace obránců Mariupolu.

Údery na jižním směru, destrukcí Charkova, napadáním Kyjeva nebo Lvova dochází též k ekonomickým škodám. Ukrajina musí živit obranný průmysl, byť některé zbraně dostává jako dar v rámci mezinárodní pomoci, musí živit a zásobovat vojáky na frontě, musí pečovat o zraněné vojáky i civilisty, dochází k emigraci, tedy úbytku pracovních sil, jako země s velkým zemědělským potenciálem (světově pátý exportér pšenice) zřejmě nyní nebude schopna zasít/sklidit/prodat, a tím pádem klesnou státní příjmy, takže bude stoupat zadlužení nebo rovnou cesta k bankrotu.

Rusko nemusí porazit Ukrajinu vojensky, ale může ji zničit ekonomicky. Národní hrdost je jedna věc, ale hladové děti jsou věc úplně jiná. Situace se tedy může obrátit proti ukrajinské vládě, kdy bude v rovnici bojovat, ale mít jídlo, jak pro vojáky, tak pro rodiny a děti především. Eliminací schopnosti Ukrajiny exportovat nebo exportovat v dostatečném množství, což může vyvolat smluvní pokuty a další zadlužování země, je Rusko připraveno vstoupit do daných oblastí, kdy především v Africe a Jižní Americe má celkem podporu, o obchodních vztazích s Čínou nemluvě. Některé země asijského regionu dostaly téměř „červenou kartu“ od USA, pokud by zvažovaly nákup ruských zbraní. Ale toto se nevztahuje na zemědělské produkty, přírodní zdroje nebo jiné komodity. Ukrajiny je odříznuta od velkokapacitního námořního obchodu, Rusko má stále dostatečné možnosti, vliv a kapacity.

Ukrajina sice podala přihlášku do EU, ale proces trvá a je nutná shoda členských zemí, což není jisté a dokud trvá konflikt tak zřejmě nemožné. Ukrajina může podat žádost o vstup do NATO, ale i zde se jedná o administrativní, politický a technický problém. A jak je patrné třeba v oblasti poskytnutí zbraní nebo systémů Ukrajině, jsou mezi členskými zeměmi EU, a i NATO zásadní rozdíly. Některé země, jako ČR, poskytují, co lze, některé země projevily ochotu např. v oblasti letounů MiG, ale pak se stáhly, a jsou země jako Německo, které ofenzivní a těžké zbraně na státní úrovni blokuje. Ukrajina si údajně může koupit PzH-2000, jedny z nejlepších samohybných houfnic na světě, ale jedná se o nákup v řádu miliard za techniku, pak munice, kterou Ukrajina nemá a výcvik obsluh i technického personálu a náhradní díly. Jak je výše uvedeno, Ukrajina je pod ruským tlakem nejen ve vojenské, ale i ekonomické oblasti. Nákup zbraní od firmy je finančně náročný, není to otázka dne uzavřít smlouvy a získat veškerá povolení, ale politici vypadají dobře, že určitá země dodala nebo dodá – ale za jakých podmínek, to už se nediskutuje.

Váha Ruska proti Ukrajině se dá definovat mnoha způsoby, velikostí armády, počtem obyvatel, přírodními zdroji, zahraničními vztahy, ale i položkou 11 časových pásem v Rusku. Již za SSSR se říkalo, že technologie „před Uralem“ se vejdou do krabičky (míněno Pobaltí a Bělorusko) a technologie „za Uralem“ na náklaďák, ale odvedly stejnou práci, byť design nebyl nejlepší. Málo vyspělá technologie nutí konstruktéry a technology přemýšlet, pokud je vše jen založeno na zadání do počítače, pak lidé leniví. Příkladem může být špičkový americký letoun SR-71 Blackbird, jenž byl uveden do provozu v roce 1966. Jeho konstrukce a aerodynamika byla v 21. století zadána do nejmodernějších počítačů a výsledek byl, že tehdejší konstruktéři s minimální výpočetní technikou vytvořili stroj, jenž ani dnes nemá konkurenci.

Takže Rusko nemusí mít nejlepší design, nemusí mít nejlepší zboží, ale v porovnání s Ukrajinou má mnohem větší zdroje, a pokud na obranu Ukrajiny fyzicky nevstoupí jiná síla, což je málo pravděpodobné, při reorganizaci sil a změně velení má Rusko jednoznačně navrch. Zde se nedá předpokládat, že by David porazil Goliáše. Pro mnohé ruské politiky a členy vlády je to otázky života, pro Rusko otázka prestiže.

 

Zdroj: army-technology.com, Defence Blog

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace