Česká výroba střeliva v Poličce – STV Technology dobývá zahraniční trhy. Tlak proti olovu respektuje a vnímá jako výzvu

Česká výroba střeliva v Poličce – STV Technology dobývá zahraniční trhy. Tlak proti olovu respektuje a vnímá jako výzvu
Autor: foto: redakce|Popisek: Střely 9 mm Luger z produkce STV Technology
13 / 05 / 2022, 09:00

Nejmladší a velice perspektivní součástí skupiny STV GROUP je společnost STV Technology, založená v roce 2017. Vznikla transformací části výrobního závodu, který se zabýval výrobou pistolového střeliva ráže 9 mm Luger. Velmi významnými investicemi v nedávné době STV Technology modernizuje proces výroby a rozšiřuje také portfolio produktů, jednak o vlastní náboje puškové ráže .223 Remington a výhledově ke konci roku či začátku roku 2023 také o vojenské střelivo, a to jak pistolové ráže 9x19 mm, tak ráže 5.56x45 NATO. Zabývá se rovněž konverzí původně vojenských nábojů pro civilní použití. Přibližně 200 zaměstnanců vyrobí v roce 2023 celkem více, než 350 milionů kusů nábojů uvedených ráží.

Tak jako výroba velkorážové munice a průmyslových trhavin nebo haly určené pro opravy bojové techniky i provoz STV Technology je umístěn v areálu STV GROUP v Poličce na Pardubicku. Od vzniku společnosti je jejím hlavním produktem pistolový náboj 9 mm Luger, které vyrábí s požadavkem nejvyšší jakosti od roku 2017 na ucelené výrobní lince, kterou letos na jaře doplnila a rozšířila druhá, využívající nejmodernější jednoúčelové stroje dodané specializovanými výrobci z Itálie, USA i z České republiky. Technologie na výrobu nábojů ráže .223/5,56 budou průběžně dodávány do konce měsíce září 2022 s cílem jejich plného zprovoznění do konce tohoto roku.

STV Technology přirozeně disponuje vlastními prostředky pro řízení kontroly od přísné vstupní kontroly prachu a zápalek, které odebírá od různých dodavatelů, přes funkční zkoušky a měření vlastností kovových materiálů po výstupní kontrolu jakosti a pravidelných zkoušek ve vlastní balistické zkušebně.

Kromě zápalek a bezdýmného prachu vyrábí STV Technology samostatně všechny komponenty náboje. Náboje jsou vyráběny ve verzích se střelou 124gr FMJ, 115gr FMJ a 124gr TFMJ, podle civilního standardu C.I.P.

video: youtube

Největší díl produkce směřuje do Spojených států, a dále prakticky do všech zemí EU, JAR, Izraele, Latinské Ameriky a dalších zemí. V České republice je distributorem střeliva sesterská přerovská společnost STV ARMS, s.r.o.

Zatímco 9mm náboje putují především do zahraničí, na domácím, ale i evropském trhu se uplatňuje úspěšně puškové střelivo ráže 7,62 mm, původně vojenské, které STV Technology konvertuje do podoby prodejné na civilním trhu v souladu s požadavky C.I.P. Jde jednak o náboje ruské ráže 7.62x54 (například pro pušky Mosin), náboje 7.62x51 a samozřejmě náboj 7.62x39 v civilní verzi pro velmi rozšířené samonabíjecí pušky na bázi samopalu vz. 58 nebo AK-47. Sesterská společnost STV GROUP nedávno uvedla na český trh samonabíjecí pušku MK67, zbraň kategorii B, určenou pro sportovní střelbu/lov, jež je nově vyrobenou samonabíjecí verzí populárního českého „samopalu“.

V prvním čtvrtletí roku 2023 pak STV Technology plánuje významným způsobem rozšířit své portfolio také o vojenské střelivo, jak v ráži 9 mm, tak i v ráži 5.56 NATO. STV Technology již nyní dodává střelivo i ozbrojeným sborům v EU, například litevské policii.

Při návštěvě provozu STV Technology v Poličce jsme se jejího ředitele, Zdeňka Solaře, ptali mj. na to, jak se společnost staví k aktuální a stále intenzívnější snaze Evropské unie omezit až zakázat olověná jádra ve střelách. Jakkoli Evropa, alespoň zatím, není největším trhem, na kterém STV Technology v oblasti civilního střeliva působí, tento tlak musí respektovat a spíše se jej snaží vnímat jako výzvu a hledá cesty, jak mu do budoucna produkci přizpůsobit. Projekt náhrady se netýká jen olova, ale obecně cenných kovů v celém náboji. Alternativy hledá STV Technology především v rámci spolupráce s výzkumnými centry na univerzitách. Současně neočekává, že by tento trend měl zasáhnout také oblast výroby vojenské munice, kde by dosavadní technologie měly zůstat standardem.

Podobně jako ostatní divize skupiny STV GROUP, i STV Technology nabízí v oboru výroby střeliva řadu atraktivních pracovních příležitostí a hledá pracovníky mj. do třísměnných provozů na pozice výrobní dělník, seřizovač, technik kontroly, a další. S plánovaným rozšiřováním výroby o další ráže a o vojenské střelivo se tato nabídka dále rozroste a celkový počet zaměstnanců by měl při maximální výrobě dosáhnout až 200 osob.

Zdroj: STV Technology

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace