foto: Alex Beltyukov / Wikimedia Commons / CC BY-SA/Tu-22M3
Vyhrát za každou cenu, aktuální heslo v Moskvě a spoušť, která kolem vládců Ruska narůstá. Ukrajinská likvidace 800 000 tun paliva pro bombardéry Tu-22M už není žádná maličkost.
Podle Defence Express by palivo zničené ukrajinskými drony na základně Engels-2 stačilo na 900 bojových misí pro skupinu 21 strategických bombardérů Tu-22M. Každý Tu-22M spotřebuje šest tun paliva za hodinu letu. Tu-22M je podle fas.org letoun dlouhého doletu schopný provádět jaderné údery, konvenční útočné, protilodní a průzkumné mise. Jedná se o všestranný útočný letoun, u kterého se předpokládá, že je určený pro mise v Evropě a Severní Americe. Podle airforce-technology.com prototyp vzlétl v roce 1969, poprvé byl nasazen v Afghánistánu v letech 1987 až 1989 a používán byl i v Čečensku. Všechny současné ruské Tu-22M jsou ve verzi Tu-22M3, případně MR nebo ME.
FAB, Ch-32, Ch-22 a FAB na Tu-22M
Není zcela jasné, kolik jich má Kreml k dispozici, podle anglické Wikipedie by jich mělo být něco kolem stovky, což z nich vedle Tu-95 a Tu-160 dělá jasně nejpočetnější strategické letadlo v ruském letectvu. Posádku tvoří dva piloti, navigátor a důstojník ovládání zbraňových systémů. Prázdná hmotnost letadla je 58 000 kilogramů a maximální vzletová váha činí 126 tun. Letadlo může být vybaveno sondou na doplňování paliva za letu. Kapacita palivových nádrží je sama o sobě 54 000 kilogramů. Maximální rychlost činí necelé dva tisíce kilometrů za hodinu s doletem téměř 7 000 kilometrů. Standardní bojový dosah s nákladem deseti tun zbraní je 2 500 kilometrů, ale AT uvádí maximální nosnost zbraňového vybavení na 24 tunách.
Tu-22M je vybaven bombardovacím navigačním radarovým systémem PN-A/PN-AD, radarovým systémem řízení palby Argon-2 a záložním optickým pumovým zaměřovačem na monitoru. Dostupnost činí 14 000 metrů. Může nést střely s plochou dráhou letu Ch-22 a Ch-32, z nichž ta první je protilodní. Tu-22M může operovat s protiradarovými střelami Ch-15P a řízenými pumami FAB-250, FAB-500 a FAB-1500. Na pylonech je také instalace pro hypersonické Kinžaly. Podle polského WPtech je Tu-22M pravidelně používán proti cílům na Ukrajině. Dolet Ch-22 se odhaduje na 550 kilometrů při shozu z výšky 14 kilometrů.
Kinžaly mají dolet až 2 000 kilometrů při uváděné rychlosti až Mach 10, ale ta byla v rámci konfliktu na Ukrajině vyvrácena a zřejmě se pohybuje i tak v rozmezí úctyhodných šest až sedm Mach. Ch-32 by měla mít dosah až tisíc kilometrů. O pumách FAB s UMPK bylo napsáno mnoho. Oryx uvádí čtyři ztracené Tu-22M3, což rozhodně není málo. Kazaňský letecký závod je není schopen vyrábět a minimálně šest jich stojí na ranveji bez motorů a palubní elektroniky. Rusové se pouze snaží je stavět ze starých draků a ani to jim nejde. Letadla vlastnila i Ukrajina, ale všechny je sešrotovala. Asi dnes lituje.

Engels-2, 800 000 tun paliva a omezení provozu Tu-22M
Ukrajinci tvrdí, že mají celkovou vizi ohledně útoků na strategické objekty Ruské federace. To víceméně naplňují stupňujícími se útoky na ruský vojensko-průmyslový komplex a letiště, kde jsou dislokovány strategické bombardéry a Su-34. Engels-2 je hlavní základnou ruského strategického letectva. Dočasně tam byly přesunuty i Su-34, které jsou aktuálně páteřní pro používání klouzavých pum FAB-3000. Přesun byl proveden kvůli hrozbě Storm Shadow a ukrajinských dronů dlouhého doletu. Ale ani Engels-2 evidentně není dost daleko. 800 000 tun paliva je opravdu hodně. Požár byl údajně vidět z vesmíru.
V lednu Ukrajinci také zaútočili na skladovací zařízení Kombinat Kristall, kde se nachází speciální palivo pro Tu-95M a Tu-160. Snaha Kyjeva zabránit ruským útokům na domácí infrastrukturu je enormní. Stav je zřejmě takový, že operační schopnosti ruského strategického letectva a teď především Tu-22M jsou na nějakou dobu výrazně omezeny. Navíc vytrvale probíhají útoky na ruská ropná zařízení. Rusko velmi krvácí, přesto je Kreml připraven přinést jakoukoliv oběť za vítězství na Ukrajině. Na frontě už dochází technika, je nutné nasazovat severokorejské vybavení a vojáky. Ekonomická situace se vytrvale zhoršuje, ale vyhrát se musí.
Tagy