Dvoumístné letouny Aero L-159T2 pro Armádu ČR nahradí staré L-39ZA

Dvoumístné letouny Aero L-159T2 pro Armádu ČR nahradí staré L-39ZA
Autor fotografie: AERO Vodochody AEROSPACE a.s.|Popisek: L-159T2
07 / 06 / 2019, 11:30

AERO Vodochody AEROSPACE a.s. dodalo Armádě ČR tři dvoumístné letouny L-159T2, na nichž byla realizována řada významných modernizací, aby odpovídaly novým požadavkům Vzdušných sil AČR na pokročilý výcvik pilotů i plnění vojenských operací. Tyto letouny nahradí na 21. základně taktického letectva v Čáslavi stroje L-39ZA, které letos po desítkách let úspěšného provozu končí svou službu v armádě.

Slavnostní předání posledního ze tří letounů L-159T2 proběhlo v areálu Aera 4. června za účasti zástupců Vzdušných sil AČR, letecké základny Čáslav a Aera Vodochody a za přítomnosti certifikačních autorit. „Dodání letounů L-159T2 představuje důležitý pokrok v programu L-159, neboť významně rozšiřuje schopnosti a technologickou vyspělost této pokročilé cvičné a bojové platformy. Věřím, že služba L-159T2 v barvách českého letectva potvrdí vysokou kvalitu letounu,“ uvedl President a CEO Aera Vodochody Dieter John.

„Převzetí letounu L-159T2 představuje významný okamžik pro Vzdušné síly Armády ČR. Dvoumístná varianta tohoto letounu bude využívána pro pokročilý výcvik mladých pilotů, který jim umožní rychlejší přechod na nadzvukové Gripeny. Doufám, že nové stroje od našeho dlouholetého partnera, kterým Aero Vodochody bezesporu je, nám s tímto procesem výrazně pomohou,“ řekl velitel 21. základny taktického letectva Čáslav plukovník Petr Tománek.

L-159T2 mají řadu vylepšení, převážně ve výbavě kabiny obou pilotů a v palivovém systému, a jsou plně kompatibilní s použitím brýlí pro noční vidění. Každý z kokpitů je vybaven novou verzí vystřelovacího sedadla VS-20. Letoun je také uzpůsoben pro tlakové plnění paliva. Radar Grifo, běžně používaný v jednomístné verzi, je nyní integrován i do dvoumístné L-159T2, stejně tak jako systém vlastní ochrany (výstražný radiolokační přijímač a výmetnice klamných cílů).

Drak letounu typu T2 má kompletně novou přední i střední část trupu, zbylé části draku byly použity ze starších jednomístných L-159 z výzbroje Armády ČR. České letectvo si objednalo tři L-159T2 roce 2016. Součástí zakázky je také například dodání pozemního vybavení, softwaru a náhradních dílů či proškolení pozemního a letového personálu. První let nového dvoumístného letounu proběhl 2. srpna 2018 na Letišti Vodochody.

Zdroj: AERO Vodochody AEROSPACE a.s.

Tagy článku