Lockheed Martin a Polsko finalizují dohodu o programu střel Patriot – Polsko posiluje svou protivzdušnou obranu

Lockheed Martin a Polsko finalizují dohodu o programu střel Patriot – Polsko posiluje svou protivzdušnou obranu
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Odpálení střely PAC-3 MSE
29 / 08 / 2023, 11:00

Společnost Lockheed Martin a polské ministerstvo obrany dokončily dohodu, která představuje významný milník v úsilí o modernizaci polské obrany. Dohoda se týká programu PAC-3 (Patriot Advanced Capability) WISLA Phase II, spolupráce zaměřené na posílení polských schopností protivzdušné a protiraketové obrany.

Program PAC-3 WISLA Phase II je pokračováním snah Polska o modernizaci obranných systémů se zaměřením na integraci raketového systému PAC-3. PAC-3 je systém řízených střel země-vzduch určený k detekci, sledování a zachycení přilétajících letadel, řízených střel a taktických balistických střel. Vylepšené univerzální střely se systémem MSE (Missile Segment Enhancement) disponují zvýšeným dosahem a pohyblivostí, což umožňuje efektivnější zásahy cílů.

V rámci dohody bude zahájeno osm nových projektů, včetně rozšíření testovacích schopností, zvýšení kapacity výroby odpalovacích systémů ve WZL-1 (Wojskowe Zakłady Lotnicze spadající pod PGZ, Deblin), údržby letadel ve WZL-2 (Bydgoszcz) a podpory výroby raketových motorů na tuhé palivo u společnosti Mesko (Skarzysko-Kamienna). Tyto projekty vytvoří v Polsku pracovní místa s vysokou přidanou hodnotou v oblasti strojírenství a přinesou do polské obranné průmyslové základny nové technologie, školení a technickou podporu.

Robert Orzylowski, ředitel společnosti Lockheed Martin pro Polsko, střední a východní Evropu, zdůraznil význam tohoto partnerství a uvedl: "Naše spolupráce s polskou průmyslovou základnou a ministerstvem obrany zajišťuje reálnou ekonomickou prosperitu místním komunitám v celém Polsku a dodává polským ozbrojeným silám kritické bezpečnostní prostředky. Tato práce také posiluje kritické dovednosti potřebné k rozvoji národních průmyslových schopností a odborných znalostí pro budoucnost."

Program PAC-3 WISLA Phase II je v souladu s širší obrannou strategií Polska a jeho závazky vůči NATO a posiluje regionální bezpečnost a interoperabilitu Polska se spojeneckými silami. Střela PAC-3 MSE společnosti Lockheed Martin se stane základním prvkem budoucí protiraketové obrany Polska, přesná munice a výcvikové systémy poskytnou polským obranným silám důležité schopnosti.

Během více než 20 let partnerství s polskou obranou, průmyslem a ekonomikou investovala společnost Lockheed Martin v zemi 1,8 miliardy dolarů, což v zemi vytvořilo a udržuje 6700 hodnotných pracovních míst. Nová dohoda podtrhuje závazek společnosti Lockheed Martin vůči polskému obrannému sektoru a odráží pokračující investice společnosti do ekonomického a bezpečnostního prostředí země.

Zdroj: Lockheed Martin

Tagy článku