Nejdražší letadlová loď HMS Queen Elizabeth může jít rychle ke dnu. Potřebuje více hlídkových letadel, varují bývalí důstojníci RAF

Nejdražší letadlová loď HMS Queen Elizabeth může jít rychle ke dnu. Potřebuje více hlídkových letadel, varují bývalí důstojníci RAF
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: HMS Queen Elizabeth
14 / 07 / 2017, 07:45

Bývalí důstojníci RAF varují před nedostatečnou ochranou obří letadlové lodi HMS Queen Elizabeth.

Podle bývalých vysokých představitelů RAF je bezpečnost nejdražší britské letadlové lodě HMS Queen Elizabeth ohrožena. Podle nich totiž nemá plavidlo adekvátní ochranu a ,,může jít rychle ke dnu".

Podle čtyř bývalých vysokých představitelů RAF je bezpečnost nejdražší britské letadlové lodě HMS Queen Elizabeth ohrožena. Podle nich totiž nemá plavidlo za 179 miliard korun adekvátní ochranu a ,,může jít rychle ke dnu", pokud by byla zatažena do nějakého budoucího konfliktu.

Bývalí důstojníci RAF varují v dopise adresovaném pro deník The Telegraph, že devět námořních hlídkových letounů Boeing P-8 Poseidon, které plánují letadlovou loď chránit, je nedostatečný počet. ,,Pokud nechce HMS Queen Elizabeth klesnout ke dnu, jakmile se rozhoří konflikt, jsou zapotřebí k její ochraně alespoň tři další letadla P-8 Poseidon," je uvedeno v dopisu.

psali jsme: Admirál Kuznetsov vs. HMS Queen Elizabeth. Rusi označili najnovšiu britskú lietadlovú loď za ''vhodný námorný cieľ''

Podle bývalých důstojníků je tak nutné, aby HMS Queen Elizabeth chránilo nejméně dvanáct letadel. V dopise dále navrhují, aby letouny Boeing P-8 Poseidon byly pokud možno vyměněny za Nimrod MRA4, které byly původně určeny k ochraně plavidla, protože poskytnou plavidlu adekvátní ochranu, větší bezpečnost a vydrží ve vzduchu déle.

psali jsme: VIDEO: Čína spustila na vodu svou druhou letadlovou loď

Bývalí důstojníci RAF rovněž varují, že za poslední dobu došlo k výrazným škrtům v britském rozpočtu, jež se týkají právě námořních hlídkových letounů, což může mít negativní vliv na ochranu nejen HMS Queen Elizabeth. Škrty se navíc realizovaly v době, kdy Rusko zvýšilo svou ponorkovou aktivitu v severním Atlantiku.

 

psali jsme:

VIDEO: Největší a nejdražší. Z doků vyplula pýcha britského námořnictva HMS Queen Elizabeth

 

Zdroj: ibtimes.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.