Podpora průmyslu je důležitá, ale nelíbí se mi lobbing za Omnipol. U komunisty Filipa se všechno spojuje, říká v rozhovoru Lipavský

Podpora průmyslu je důležitá, ale nelíbí se mi lobbing za Omnipol. U komunisty Filipa se všechno spojuje, říká v rozhovoru Lipavský
Autor fotografie: Facebook poslance Jana Lipavského|Popisek: Jan Lipavský
04 / 03 / 2021, 17:00

Místopředseda sněmovního Výboru pro obranu Jan Lipavský (Piráti) nazval předsedu KSČM Vojtěcha Filipa „maskotem Omnipolu“. Podle jeho názoru by se poslanci neměli s takovými firmami spojovat. Podpora státu při vývoji nových produktů, například proudových letounů, je žádoucí, říká v rozhovoru. Nicméně odmítá formu lobbingu, která horuje za zájmy Omnipolu.

Pane poslanče, místopředseda Filip ve čtvrtek ve Sněmovně řekl, že by měl stát poslat Aeru Vodochody zálohové platby za L-39NG. Je podle vás správné, aby se ty platby dopředu posílaly v momentě, kdy není ani podepsaná smlouva, a letoun L-39NG nemá ani certifikace?

Tak to je obchodní případ od obchodního případu, jak si to nastaví dodavatel versus ten, kdo poptává tu konkrétní věc, což je buď v tomto případě Ministerstvo obrany, nebo státní podnik LOM Praha. Pokaždé to může probíhat jinak. Já bych rozuměl tomu, že by ČR jaksi podporovala vývoj nových produktů i tím, že by například ten vývoj zafinancovala a pak odebrala nějaké množství toho zboží. Což se tady zjevně nestalo.

Věděl jste, že bývalý ředitel Omnipolu Jozef Piga působil, už coby člen dozorčí rady společnosti, zároveň jako sněmovní asistent předsedy klubu KSČM Pavla Kováčika?

To jsem nevěděl. Já jsem viděl tu fotku (poslance Filipa v roušce s L-39NG), a teď jsem viděl tu interpelaci, takže se mi to hezky spojuje. Já jsem poslance Filipa nazval maskotem Omnipolu. Nemyslím si, že by konkrétní poslanci měli být spojeni s takovými firmami. Bohužel se to děje.

Zmínili jsme Omnipol, jehož se týká také kauza radiolokátorů Věra-NG. Jejich nákup byl hodnocen mnohými jako předražený. Svého času to stálo místo pana náměstka pro vyzbrojování a akvizice Říhu. Přijde vám nyní správné, že v rámci reorganizace MO se na místo náměstka Říha vrací?

Já ho vnímám jako profesionála. Nemyslím si, že by ta zakázka byla předražená. Co nám armáda ukazovala, z toho předražení nebylo vidět. Byla za jinou cenu, než se původně obrana domnívala, že se to bude pořizovat. Ale jiná cena neznamená ještě předražené. Předražené by znamenalo, že si tam někdo přidal nějakou vatu, nějaký polštář, ale tento dojem jsme z toho nezískali. Také ta kauza víceméně vyšla do ztracena. Nic se nevyšetřilo. Z tohoto hlediska nevnímám, že by tam proběhlo něco nekalého. Pan Říha je pro mě profesionál. Druhá věc je, jestli dělat výběrové řízení na obsazení postu náměstka investiční a právní sekce přes Vánoce.

Asi před půl rokem vstoupil do Aero Vodochody investor z Maďarska pan Tombor. V médiích zaznělo, že tento člověk by měl být přímo z kruhu maďarského premiéra Orbána a měl mít zároveň nějaké vazby na Rusko. Slyšel jste o tom?

Nevím vůbec nic o personálním složení. Co se týče Aera Vodochody, tak vím, že oni teď prodali stíhačky do Vietnamu, nebo podepsali nějaký kontrakt.

V médiích proběhly informace, že i s tímto prodejem Aeru pomáhal poslanec Filip.

To já právě nevím, jaké je jeho zapojení, ale on umí Vietnam dobře. Pomáhal nějakým českým lobbistům získat tam nějaké pozemky, což psali na Seznamu. Někdo z jeho vietnamských partnerů tady dělal asistenta někde, je to celé provázané. Takže když tady p. Filip horuje v interpelacích za Omnipol, tak se mi to vůbec nelíbí. Ať to tedy nevydává za politiku KSČM.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace