Wolframová zeď ve vzduchu. Takový je SHORAD Mantis, který obdrželo Slovensko

Wolframová zeď ve vzduchu. Takový je SHORAD Mantis, který obdrželo Slovensko
Autor fotografie: Rheinmetall / Public domain|Popisek: Mantis
01 / 01 / 2024, 05:00

Trend modernizace evropských armád narůstá. Pozadu nezůstává ani Bratislava, která obdržela 12 kusů systému PVO Mantis a pět přehledových radarů TRML-3D z Německa

Systémy německého Rheinmetallu dostalo Slovensko zdarma jako kompenzaci za pomoc napadené Ukrajině. Mantis bude neprodleně nasazen na východním Slovensku jako součást ochrany hranic a fakticky se připojí k mezinárodnímu kontingentu NATO, který tam již působí pod velením České republiky. Mantisy a radary včera předal náčelník štábu německé armády generál Markus Laubenthal dočasnému slovenskému ministru obrany Martinu Sklenárovi. 

Berlín je často terčem kritiky, že Ukrajině nepomáhá dost. Je ovšem nutné si uvědomit dvě věci, jednak jeho pomoc při sanaci ukrajinské ekonomiky a toto skryté donátorství. Dar má hodnotu 200 milionů EUR (5 miliard korun). Mantisy Bundeswehr používá od roku 2011, jedná se tedy o velmi moderní zbraně. Slováci systémy obdrželi náhradou za ruské S-300, jež jsou dlouhého dosahu, zatímco Mantis je systém dosahu krátkého, ale Bratislava ho označuje za doplnění vlastní PVO, protože jako náhradu S-300 si z Izraele objednala Barak MX, jenž ve všech ohledech převyšuje ruské zbraně. 

Mobilní Mantis

V rámci kompenzací již Slováci obdrželi z USA vybavení v hodnotě téměř pěti miliard korun. Jednalo se o 160 taktických vozidel Okosh JLTV 4x4 a 5 000 útočných karabin Colt M4A1. V Německu již byla vycvičena stovka slovenských vojáků k obsluze systémů. Každá baterie má šest systémů, Slováci si tedy pořidili baterie dvě. Mantis je primárně určen na obranu stacionárních cílů jako jsou základny. Jeho úkolem je detekce, sledování a sestřelení přilétajících cílů na krátkou vzdálenost dříve, než dosáhnou svého cíle.

Každá baterie má šest stacionárních kusů s automatickými kanony ráže 35 mm, dva senzorové radary, jež detekují drobné projektily do vzdálenosti tří kilometrů, a centrální řídící jednotku pozemního velení. Senzorový systém se skládá z radaru, efektorů a elektrooptických senzorů instalovaných na obvodu základny. Systém ochrany MANTIS je plně automatizovaný a funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Děla jsou schopna vystřelit tisíc ran za minutu na základě vypočítané trajektorie letu řídícím systémem. 

X-TAR3D

Střelba je možná za pomoci programovatelné munice AADVANCE od Rheinmetallu. Každá střela má 152 wolframových projektilů, z nichž každý váží 3,3 gramu. Vynásobíme-li to tisícovkou, je Mantis v prostoru střelby schopen vytvořit neprostupnou zeď. Jedna dávka znamená 24 ran. Při schopnosti řídícího systému vypočítat odpálení střely ve směru letu UAV, je pravděpodobnost jeho zničení velmi vysoká právě jen jednou dávkou. Předpokládaná doba odezvy systému na detekci a výstřelu je 4,5 sekundy. Vzpomínáte na roboty ve Vetřelcích? Jsou tady. 

Přehledové radary TRML-3D mají dosah 200 kilometrů. Jedná se o mobilní systém s rotující fázovanou anténou, kterou Bundeswehr označuje jako NBR. Radar je vyráběn v několika verzích. TRML-3D je osazen pasivním radarem s 16 nebo 32 skenovanými poli. V době moderních systémů se zcela jednoznačně jedná o významné posílení slovenské PVO. Tedy segmentu, který s rozvojem bezpilotních prostředků nabývá na zcela zásadním významu.


Zdroj: AT, Rheinmetall, autorský komentář Jaroslava Červenky

 

Tagy článku