Ukrajinský FPV dron dostal ježka z klece ven: ani dva druhy pancíře nepomohly

Ukrajinský FPV dron dostal ježka z klece ven: ani dva druhy pancíře nepomohly
Autor fotografie: Steve Bowbrick / Flickr|Popisek: Klecový pancíř (ilustrační foto)
10 / 05 / 2024, 08:00

V minulém týdnu 8. samostatný horský útočný prapor ukrajinské armády zveřejnil video zneškodnění ruských tanků T-72 pomocí FPV dronu. Stroje však byly viditelně opatřeny klecovou ochranou i reaktivním pancířem.

V pondělí 6. května zveřejnil 8. samostatný horský útočný prapor patřící pod ukrajinskou armádu video útoků FPV dronů skupiny na několik ruských cílů, mezi nimiž byly pravděpodobně také dva nespecifikované vojenské stroje opatřené klecovým a reaktivním pancířem. Oddíl existuje již od roku 2014 a v minulosti působil v Donětsku, Luhansku, Charkovské oblasti, poblíž Azovského moře nedaleko přístavního města Mariupol, v Záporoží, ale také se zapojil do obrany Kyjeva nebo vesnic v území Černihivska. 

Video se skládá z celkem šesti kratších záběrů, které jsou vzájemně poskládány do jednoho pásma. Na prvním a druhém záběru je vidět útok na ruského vojáka, který pravděpodobně opustil zákop a tím se stal cílem FPV dronu. Na třetím videu další ruský voják stojí přímo v zákopu a zbraní se očividně snaží sestřelit UAV. Dron se však kulkám vyhýbá a následně dopadá těsně vedle muže. Další záběr ukazuje nízko letící FPV dron, který za několik okamžiků naráží do ruského vojáka, který se ještě na poslední chvíli pravděpodobně snažil schovat před útokem.  

Právě pátý a šestý záběr začínající přibližně v čase 0:50 ukazují útoky FPV dronů s největší pravděpodobností na dva ruské tanky T-72, které jsou však opatřeny hned několika druhy pancíře. Ze zveřejněného videa však není na první pohled jasné, zda jde o jeden nebo dva stroje. Na videu jsou dobře vidět desky reaktivního pancíře na bocích i věži vozidel, ale především se na strojích vyskytuje také klec určená právě proti dronům. Ruská armáda na sociální síti Vkontakte v pátek 3. května zveřejnila fotografie velmi podobného klecového pancíře, který byl však posazen na bojovém vozidle pěchoty BMP-2. 

Ruské BMP-2

Pokud by se jednalo o stejnou technologii, klec by teoreticky zakrývala celou věž tanku a měla by dostatečně ochránit stroj před důsledky útoku FPV dronu. Na videu 8. samostatného praporu je však patrné, že je klec silně poničená, což umožňuje FPV dronu vykonat přesně mířený útok přímo na citlivé místo stroje nacházející se mezi trupem a věží. Ze záběrů je také vidět, že se tanky, na které dron útočí, ale také opodál stojící stroj nehýbají ani se nijak proti útoku dronu aktivně nebrání. Nabízí se proto otázka, zda již dříve nedošlo k poškození obou strojů, důsledkem čehož byly stroje opuštěny svou posádkou.  

 

Ruský klecový pancíř vs FPV dron - 0:1

Klecové pancíře jsou často vyrobeny z pevné oceli a jejich cílem je především odrazit projektil hozený směrem ke stroji nebo iniciovat výbuch munice. Ani jejich složení a konstrukce však často nedokáže těžkou vojenskou techniku ochránit od poškození. Na ukrajinské frontě se navíc často stává, že jsou klece na věžích umístěny špatně a mezi nimi a tělem stroje se vyskytují mezery, kterými může dron prolétnout a způsobit výbuch. 

Podobná videa zachycující zničení těžké vojenské techniky za pomoci FPV dronů se vyskytují na sociálních sítích již od začátku konfliktu na Ukrajině. V polovině dubna 2024 pluk Azov určený pro speciální mise pomocí útočného manévru vykonaného pomocí UAV úspěšně zajal modernizovaný tank T-72B3M. Ten byl navíc opatřen kvalitní rušící stanicí umístěnou na věži tanku. Stále rostoucí počet útoků ukrajinských, ale také ruských sebevražedných a FPV dronů na těžkou vojenskou techniku i vojáky vedl k tomu, že obě strany konfliktu vytvářejí v posledních měsících rozsáhlá opevnění a zákopy

 

Tagy článku