Ukrajinské FPV drony opět na lovu, roj zuřivých sršní zkontroloval, co je pod střechou skladu

Ukrajinské FPV drony opět na lovu, roj zuřivých sršní zkontroloval, co je pod střechou skladu
Autor fotografie: The U.S. National Archives / Picryl|Popisek: Požár skladu na Aljašce (ilustrační foto)
24 / 02 / 2024, 12:00

Ukrajinští operativci dronů z jednotky Bulava opět předvedli precizní práci. Pro zneškodnění několika kusů vojenské techniky uložené v ruském skladu, mezi kterými byl tank T-72 nebo BMPT Terminátor, použili novou techniku zatím nikdy nepoužitou na ukrajinské frontě.

Ve středu 20. února se na několika účtech na sociální síti X objevilo video úspěšné operace ukrajinských FPV dronů, které zaútočily na ruský vojenský sklad a poničily hned několik strojů. Podle informací The War Zone se celý incident odehrál v obci Staromlynivka přímo na hranicích Doněcké oblasti, která se nachází jen několik málo kilometrů od hlavní jižní frontové linie. Sem měla ruská armáda nejspíš shromáždit část své výzbroje pro postup na jih. Přesné datum operace není známo, ale podle sněhu v krajině, který je patrný ze záběrů, se jistě odehrálo v posledních několika týdnech nebo měsících. 

Na videu je postupně vidět roj šesti dronů, které útočí na stroje v ruském skladu. První dron si jako svůj cíl vybral vozidlo palebné podpory tanků BMPT Terminátor, druhý zaútočil na hlavní bojový tank T-72, třetí UAV mířilo na bojové vozidlo pěchoty BMP-3, čtvrté opět na další tank T-72, páté na protiletadlový kanón S-60 a poslední šestý na nákladní automobil URAL. Na záběrech v posledních 40 sekundách videa je možné vidět, jak sklad na vojenské stroje hoří, avšak není možné s jistotou potrvdit informace, že došlo k prokazatelnému zničení všech výše zmíněných strojů. 

 

Operace je však ukázkou hned dvou důležitých skutečností. Ukrajinská inteligence je pravděpodobně na velmi dobré úrovni, pokud dokáže zaznamenat uložení strojů poblíž frontové linie a neprodleně, ještě před dalším přesunem techniky, dokáže realizovat operaci na jejich zneškodnění. Druhá skutečnost, spočívá na mnohem zajímavějším faktu, který ukazuje na změnu strategie ukrajinských operativců pracujících s drony. Operace FPV dronů na ukrajinské frontě již dávno nejsou žádnou novinkou, avšak jejich využití v rámci útočného roje, z nichž každý má svůj specifický cíl, bylo pravděpodobně na videu zaznamenáno poprvé. 

Tuto taktiku roje dronů, fungující na trochu jiném principu než jsme viděli na Ukrajině, tedy na mateřském UAV, které ovládá zbytek družiny, nyní testuje čínská armáda. V případě ukrajinské operace ve vesnici Staromlynivka došlo k využití tohoto principu, avšak za použití FPV dronů, které vyžadovaly plnou koordinovanost všech jejich operativců, aby mohla být celá operace úspěšně provedena. Pokud by byla do dronů umístěna technologie umělé inteligence, o jejíž budoucnosti na ukrajinské frontě se již nějakou dobu hovoří, operace by mohla vypadat velmi podobně, ale pro její řízení by stačil mnohem menší profesionální personál. O AI na Ukrajině jsme psali v tomto textu

Teoreticky by proto za situace dostatku UAV s příslušnou technologií mohlo být podobných operací vykonáváno mnohem větší množství. Teto konkrétní útok FPV drony byl podle dostupných informací realizován ukrajinskou údernou jednotkou Bulava, která pracuje s drony dobrovolnické organizace Wild Hornets. Jedná se o malé FPV drony sestavené z komerčních UAV přímo na Ukrajině a jejich cena se pohybuje okolo 400 dolarů. Každý z dronů je schopen nést munici až do hmotnosti 2 kg. 

 

Tagy článku