Polské armádě budou dodány 4 další prototypy bojového vozidla pěchoty Borsuk

Polské armádě budou dodány 4 další prototypy bojového vozidla pěchoty Borsuk
Autor: Michał Derela, CC BY-SA 4.0 |Popisek: Bojové vozidlo pěchoty Borsuk
22 / 05 / 2022, 13:00

Čtyři další prototypy bojového vozidla pěchoty Borsuk budou dodány polským ozbrojeným silám.

Polská armáda obdrží další 4 prototypy bojového vozidla pěchoty Borsuk, uvedl server defence24.com. Předběžné testování existujícího prototypu obrněného vozidla se blíží ke svému konci a budou následovat návazné testy v rámci další fáze programu, který má dokázat v praxi, že Poláci jsou schopni vyrobit vlastní moderní a konkurenceschopné bojové vozidlo. 

Po testování prototypu a objednání 4 vozidel k testům by se mohlo jednat jíž o tzv. ,,vojskové zkoušky", tedy nikoliv výkon vozidla, ale funkčnost ve skupině, komunikace, situační přehled apod.

V roce 2019 prošel první prototyp Borsuku zkouškami v testovacím středisku ve městě Drawsko Pomorskie a tehdy panovala s jejich výsledky spokojenost. První prototyp byl vyroben v roce 2018.

Není jistě bez zajímavosti, že Polsko nabízí Slovensku Borsuk v rámci tamního tendru na akvizici nových BVP. Slovensko vypsalo výběrové řízení na nová BVP minulý rok a počítá s pořízením 152 vozidel do své výzbroje. 

BVP Borsuk o hmotnosti 25 t tvoří 3 členové posádky a 6 členů výsadku, je tedy srovnatelné v organizační struktuře s BVP-2. Klíčovou součástí Borsuku je bezosádkový bojový modul ZSSW-30, za jehož vývojem stojí již firma HSW a WB Electronics a má být důkazem toho, že Poláci jsou schopni vyvinout také moderní konkurenceschopný domácí bojový modul. Bojový modul je vybaven americkým rychlopalným kanonem ATK Mk 44 Bushmaster ráže 30 mm a kulometem ráže 7,62 mm. Dále má být součástí výzbroje odpalovací zařízení protitankových řízených střel Spike LR.

Bojový modul, na který Poláci poměrně hodně vsází, má být rovněž zabudován do bojového vozidla Rosomak. Zde lze podotknout, že na ATK MK 44 lze instalovat senzor měření skutečné úsťové rychlosti munice ABM jako u vozidel LYNX nebo PUMA, což může výrazně zvýšit jeho bojovu hodnotu.


Zdroj: Defence24.com

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace