VIDEO: Šakal na Ukrajině - vozidlo budoucnosti i pro tamější armádu?

VIDEO: Šakal na Ukrajině - vozidlo budoucnosti i pro tamější armádu?
Autor: screenshot Youtube|Popisek: BVP Šakal
12 / 10 / 2018, 11:30

Společnost Excalibur Army, spadající do průmyslového holdingu CSG, oprašuje svůj projekt Šakal, na jehož konci má být modernizované BVP.

Excalibur Army představila již v roce 2013 modernizované vozidlo BVP-M2 SKCZ Šakal a zaujal odbornou veřejnost. Nicméně z projektu, který měl modernizovat zastaralá BVP1 a BVP-2, která má stále česká i slovenská armáda v užívání, nakonec sešlo.

                                 

psali jsme: Cílem projektu je pořízení 210 kusů moderních pásových BVP, uvedlo ministerstvo obrany ke klíčové vojenské zakázce pro českou armádu

Nyní se ale o vozidle Šakal hovoří v pozitivním tónu znovu. Šakal se ukázal na zbrojním veletrhu Arms and Security v Kyjevě. A začalo se hovořit o tom, že zajímavě vyhlížející vozidlo by se mohlo ucházet o zakázku na modernizaci BVP-1 a BVP-2 i v ukrajinské armádě. Ta by Ukrajině dala především nové možnosti bojeschopnosti.

psali jsme: Austrálie chystá další vojenský megatendr. Naznačí jeho výsledek i dodavatele nových BVP pro českou armádu?

Šakal sice nadále používá podvozek zastaralých ruských obrněných strojů, nicméně se jedná v podstatě o nové vozidlo. Šakal dostal nové pancéřování, výzbroj, pohonný systém, optoelektronické prvky a také novou korbu. Zlepšil se rovněž celkový komfort posádky vozu. Kabina disponuje větším prostorem pro posádku a poskytuje i lepší ochranu. Pohonnou jednotku tvoří Caterpillar C9.3, která má výkon 300 kW. Vozidlo může jet rychlostí 70 km/h, jeho dosah pak činí 550 km.

psali jsme: Exkluzivně: Největší německá zbrojovka Rheinmetall chce bojová vozidla pro armádu vyrábět v Česku

Jak už bylo řečeno, nová je i výzbroj Šakala. Stroj má jednomístnou věž KDV-30, vybavenou automatickým kanonem 2A42 ráže 30 mm a spřaženým kulometem 7.62 mm. Dále je vozidlo vybaveno protitankovými střelami a kouřovými granátomety.

Pro Ukrajinu by Šakal mohl být vhodnou náhradou za její zastaralá BVP. Jak to nakonec ale dopadne, se zakázkou na modernizaci těchto strojů, teprve uvidíme. Moderní BVP však na sebe na Ukrajině výrazněji upozornilo a je stále ,,ve hře" na získání zakázky.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace