VIDEO: AC-208 Combat Caravan - s touto Cessnou se můžete proletět, nebo odpálit rakety

VIDEO: AC-208 Combat Caravan - s touto Cessnou se můžete proletět, nebo odpálit rakety
Autor: Lt. Col. Scott Voskovitch, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Irácká Cessna 208 Caravan (ilustrační obrázek)
28 / 06 / 2022, 13:00

Dnes již klasické letouny Cessna asi už nikoho neohromí, nicméně ne všichni vědí, že existuje bojová varianta civilního stroje, který má název AC-208 Combat Caravan.

Dnes asi není nikdo, kdo by nikdy neslyšel o letounu Cessna 208 Caravan. Na druhé straně všichni nevědí, že existuje její bojová modifikace s názvem AC-208 Combat Caravan, který plní roli lehkého bojového stroje. Práci provedla společnost Alliant Techsystems (ATK). Letoun je vhodný pro plnění rozličných misí, z nichž jmenujme například zásahy proti vybraným teroristickým cílům.

                                    

                                                                            Video: YouTube

Americká vláda svěřila zmíněné firmě úpravu letounu v roce 2008, což zahrnovalo modifikaci Cessny na lehký bojový letoun, aby byla schopná být nasazena v misích. ATK posléze zkompletovala modifikaci 11 letounů včetně tří průzkumných verzí, které dostaly označení RC-208B, pět cvičných variant (C-208B) a tři stroje AC-208B. Třetí bojová verze letounu byla dodána v listopadu 2009.

Hlavní zbraňovou ,,devizou" bojové Cessny jsou osvědčené řízené rakety s poloaktivním systémem navedení AGM-114 Hellfire, jež má stroj k dispozici 2. Další předností těchto letounů je snadná údržba a možnost startu/přistání na malých polních letištích, případně na dostatečně rovném a pevném terénu v poušti či buši. Při vybudování dostatečně zásobené základny se tak z letounu stane poměrně nebezpečný prvek, neboť ho i s velmi výkonnou výzbrojí lze snadno ukrýt a tím rozšířit jeho operační prostor a nasazení.

A jak je občas k vidění na kanálu YouTube, s podobným letadlem lze bez obtíží přistát i na dálnici a dotankovat u nejbližší benzínové pumpy. Myšlenka na vyzbrojení malých letounů není nová, byly použity ve válce ve Vietnamu, stejně jako v Jižní Americe v boji s povstaleckými silami nebo narkomafií. Letouny též nepotřebují další výzbroj či pancéřování, neboť nesená zbraň je odpalována z bezpečné vzdálenosti od cíle.

Bojovou verzi Cessny používá irácké letectvo, které ji nasadilo v roce 2014 proti vytipovaným cílům Islámského státu blízko měst Ramádí a Fallúdža. Irák koupil původně 3 letouny AC-208 a 3 C-208s. Jeden letoun AC-208 se v roce 2016 zřítil blízko Kirkúku a americká vláda schválila prodej 2 strojů AC-208. Bojová verze Cessny také figuruje v leteckých silách Libanonu. Mezi roky 2009-2019 byly Libanonu dodány 2 verze AC-208B a 1 RC-208B. Jinak letouny AC-208 koupily i další státy, například Afghánistán, Argentina či Honduras.

 

Zdroj: We Are The Mighty

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace