VIDEO: T-7A Red Hawk absolvoval slavnostní roll-out. Letouny mají nahradit dýchavičné stroje Northrop T-38

VIDEO: T-7A Red Hawk absolvoval slavnostní roll-out. Letouny mají nahradit dýchavičné stroje Northrop T-38
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Prototypy T-7
01 / 05 / 2022, 14:00

Nový americký cvičný letoun T-7A Red Hawk má za sebou slavnostní roll-out, který se uskutečnil v St Louis ve státě Missouri.

Slavnostní roll-out letounu T-7A Red Hawk, který má nahradit starší cvičné stroje T-38 Talon, proběhl 28. dubna v St Louis ve státě Missouri. Posléze bude Red Hawk přesunut na Edwardsovu leteckou základnu v Kalifornii, kde se podrobí letovým zkouškám. 

Red Hawk je výsledkem americko-švédské spolupráce, respektive firem Boeing a SAAB. Vývoj letounu probíhal v programu T-X, jehož cílem bylo adekvátním způsobem nahradit již zmíněný stroj T-38. Red Hawk přichází se schopnostmi, které připraví nové adepty pro zdárnou pilotáž letounů 5. generace.

                                     

                                                                           Video: YouTube

Na konci roku 2013 SAAB a Boeing uzavřely dohodu o společného pokročilého výcvikového systému. Prototyp byl představen o tři roky později a první let se uskutečnil v prosinci 2016. V září 2018 pak bylo oficiálně oznámeno, že právě nově vyvíjený letoun se má stát náhradou za T-38. O rok později americké letectvo dalo novému stroji název T-7A Red Hawk na počest afroamerických pilotů Mustangů z druhé světové války, tzv. Red Tails, také známých jako Tuskegee Airmen.

Red Hawk je jednomotorový proudový cvičný letoun pro pokračovací výcvik s dvojitou svislou ocasní plochou, tandemovým uspořádáním kokpitu a zatahovacím příďovým podvozkem. Pohonnou jednotku představuje dvouproudový motor s přídavným spalováním General Electric F404 a pro Boeing a SAAB bylo důležité vyvivnout takový letoun, který by nebyl náročný na výrobu, měl přijatelné pořizovací náklady, nízké náklady na údržbu. Při jeho konstrukci tak byly také využity nejnovější technologie jako například 3D tisk a obecně další pokročilé postupy, které snižují náklady.

 

Zdroj: flightglobal.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace