VIDEO: První let jihokorejského jestřába KF-21

VIDEO: První let jihokorejského jestřába KF-21
Autor fotografie: KF-21A, CC BY-SA 4.0 |Popisek: KF-21
25 / 07 / 2022, 13:00

Zhruba po roce, kdy Jižní Korea oficiálně představila stíhač nové generace KF-21, stroj absolvoval svůj první let.

Nový jihokorejský stíhač KF-21 Boramae (v překladu ,,Jestřáb") má za sebou další důležitou fázi vývoje. V úterý Jižní Korea oznámila, že stroj dokončil úspěšně svůj první let. KF-21 vydržel ve vzduchu zhruba půl hodiny, informoval server Defence Blog. Předpokladem je, že se spustí sériová býroba stroje v roce 2016. Do roku 2032 by pak mohlo jihokorejské letectvo dostat 120 stíhaček.

                                    

                                                                            Video: YouTube

KF-21 je letoun, na nějž hodlá Jižní Korea v příštích letech společně s F-35 sázet. Se stíhači F-35 však Jižní Korea počítá i dál. Server Defense News oznámil, že země nakoupí dalších 20 strojů v hodnotě téměř 3 miliard dolarů. Jižní Korea počítá s tím, že stroje jí budou dodány do roku 2028. Přeloženo do reálných čísel to znamená, že pak by mělo jihokorejské letectvo k dispozici 60 stíhačů F-35.

KF-21 je dvoumotorový stroj 4.5 generace, který má v budoucnu nahradit notně zastarávající letouny F-5 a F-4. I když pojí F-35 a KF-21 řada podobných parametrů, přece jen se podle odborníků jihokorejský letoun spíše blíží charakteristikám stroje F-16, co se týče celkového výkonu.

Nicméně klíčovou roli hraje ekonomická výhodnost celého projektu, protože provozní náklady připravovaného letounu mají být výrazně nižší než F-35, některé zdroje hovoří až o polovinu. Podle výrobce má mít KF-21 oproti F-35 výhodu ve větší manévrovatelnosti, ale v charakteristice stealth na tom je samozřejmě lépe americký stroj.

Pokud se zaměříme na zbraňové systémy stroje KF-21, tak víme, že firma KAI se domluvila zbrojovkou MBDA na integraci střely Meteor do jihokorejského letounu. Raketa Meteor, která bude také součástí výzbroje stíhače Gripen E, je schopná zasáhnout cíl na vzdálenost 120 km. Kromě střely Meteor mají být integrální součástí výzbroje rovněž rakety AIM-9 Sidewinder, IRIS-T a AIM-120 AMRAAM.

Zdroj: Defence Blog, Defense News

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace