Autor fotografie: KF-21A, CC BY-SA 4.0 |Popisek: KF-21
Zhruba po roce, kdy Jižní Korea oficiálně představila stíhač nové generace KF-21, stroj absolvoval svůj první let.
Nový jihokorejský stíhač KF-21 Boramae (v překladu ,,Jestřáb") má za sebou další důležitou fázi vývoje. V úterý Jižní Korea oznámila, že stroj dokončil úspěšně svůj první let. KF-21 vydržel ve vzduchu zhruba půl hodiny, informoval server Defence Blog. Předpokladem je, že se spustí sériová býroba stroje v roce 2016. Do roku 2032 by pak mohlo jihokorejské letectvo dostat 120 stíhaček.
Video: YouTube
KF-21 je letoun, na nějž hodlá Jižní Korea v příštích letech společně s F-35 sázet. Se stíhači F-35 však Jižní Korea počítá i dál. Server Defense News oznámil, že země nakoupí dalších 20 strojů v hodnotě téměř 3 miliard dolarů. Jižní Korea počítá s tím, že stroje jí budou dodány do roku 2028. Přeloženo do reálných čísel to znamená, že pak by mělo jihokorejské letectvo k dispozici 60 stíhačů F-35.
KF-21 je dvoumotorový stroj 4.5 generace, který má v budoucnu nahradit notně zastarávající letouny F-5 a F-4. I když pojí F-35 a KF-21 řada podobných parametrů, přece jen se podle odborníků jihokorejský letoun spíše blíží charakteristikám stroje F-16, co se týče celkového výkonu.
Nicméně klíčovou roli hraje ekonomická výhodnost celého projektu, protože provozní náklady připravovaného letounu mají být výrazně nižší než F-35, některé zdroje hovoří až o polovinu. Podle výrobce má mít KF-21 oproti F-35 výhodu ve větší manévrovatelnosti, ale v charakteristice stealth na tom je samozřejmě lépe americký stroj.
Pokud se zaměříme na zbraňové systémy stroje KF-21, tak víme, že firma KAI se domluvila zbrojovkou MBDA na integraci střely Meteor do jihokorejského letounu. Raketa Meteor, která bude také součástí výzbroje stíhače Gripen E, je schopná zasáhnout cíl na vzdálenost 120 km. Kromě střely Meteor mají být integrální součástí výzbroje rovněž rakety AIM-9 Sidewinder, IRIS-T a AIM-120 AMRAAM.
Zdroj: Defence Blog, Defense News