Jak český rodák z Kladna zachránil život americkému prezidentovi. Jsem rád, že jsem kulku schytal já, prohlásil před smrtí Antonín Čermák

Jak český rodák z Kladna zachránil život americkému prezidentovi. Jsem rád, že jsem kulku schytal já, prohlásil před smrtí Antonín Čermák
Autor: Bundesarchiv, Bild 102-13768 / CC-BY-SA 3.0|Popisek: Antonín Čermák v roce 1932
01 / 06 / 2021, 10:00

Antonín Čermák (Tony Cermak), rodák z československého Kladna, se především proslavil jako starosta Chicaga. 15. února 1933 byl vážně zraněn při atentátu, přičemž původním cílem měl být právě zvolený prezident Franklin Delano Roosevelt. Svým zraněním Čermák později 6. března podlehl.

Čermák se narodil v roce 1873 v Kladně. Jeho rodina se záhy přestěhovala do ,,země neomezených možností" USA, zároveň to byl krok do neznáma. Začátky byly v nové vlasti pochopitelně těžké. Mladý Antonín si musel už jako 15letý obstarávat obživu v dole za nízkou mzdu. Brzy se však dokázal osamostatnit, prošel si dalšími zaměstnáními a v roce 1892 si dokonce mohl otevřít vlastní živnost. V podnikání se mu následně dařilo a Čermák si tak vybudoval slušné živobytí. V roce 1894 si vzal za ženu Češku Marii Hořejšovou, s níž měl tři dcery.

Na přelomu 19. a 20. století začal Čermák vážně koketovat s politikou. V roce 1900 mu byla svěřena funkce soudního vykonavatele a o dva roky později se už stal poslancem zákonodárného sboru státu Illinois. V roce 1909 úspěšně kandidoval za Demokratickou stranu do chicagské městské rady, kdy byl považován hlavně za reprezentanta české menšiny. A odtud pak vedla cesta do vysoké politiky. Roku 1922 je už radním okresu Cook County, jehož počet obyvatel dosahoval úctyhodných 4 miliónů obyvatel. V roce 1928 je lídrem Demokratické strany okresu Cook County a neúspěšně kandiduje do Senátu USA. Nicméně v roce 1931 přichází vrchol dosavadní Čermákovy politické dráhy, kdy se stává starostou Chicaga.

Vítězství ve volbě bylo o to cennější a můžeme říct, že i památnější, že Čermák byl prvním starostou Chicaga, který se nenarodil v Americe a nebyl ani anglosaského či irského původu. Čermák převzal úřad starosty v době. kdy v Chicagu ,,podnikal" slavný gangster Al Capone. Čermák tvrdě postupoval proti mafii a dokonce svého předchůdce obvinil z toho, že se nechal ,,caponovci" uplatit. Dále musel rodák z Kladna řešit finanční problémy města. Čermák však prokázal při řešení všech problémů své schopnosti i bystrý úsudek.

Zároveň Čermák nikdy nezanevřel na své rodné Kladno, kam se pravidelně vracel a ze svých prostředků město podporoval. Politik si dokázal získat přízeň celé řady známých politiků, z nichž se nejvíce vyjímal Franklin D. Roosevelt, který zvítězil koncem roku 1932 při volbě příštího amerického prezidenta. Čermák byl rovněž člen Demokratické strany a Roosevelta veřejně podporoval ve volební kampani. Stali se z nich dobří přátelé a vzájemně se respektovali.

Vroucí přátelské pouto však mělo být záhy zpřetrháno jednou provždy. 15. února 1933 přicestoval právě zvolený prezident Roosevelt svou jachtou do Miami na místní přístaviště, aby jej mohli pozdravit místní. Roosevelt vystoupil z jachty a zamířil do připraveného vozu, který ho měl odvézt k vlaku do New Yorku. Auto zastavilo uprostřed davu, Roosevelt pronesl k lidem krátký proslov. Mezi těmi, kdo ho poslouchali, byl i Giuseppe Zangara, chudý italský imigrant a podivín, který byl sociálně vykořeněný a měl navíc vážné zdravotní problémy.

Když Roosevelt dokončil svůj projev, opět se posadil na sedadlo vozu a přistoupil k němu Antonín Čermák. Poté se ozvalo pět výstřelů ze Zangarovy pistole, kterou si pořídil pár dní předtím, a několik lidí utrpělo zranění. Původně Zangara mířil na Roosevelta, který měl být jako nový prezident viníkem jeho neutěšené sociální situace. Nejvážnější zranění pak bylo Čermákovo. Čermák byl rychle dopraven do nemocnice, kde se podrobil ihned vyšetření. Později starostu navštívil Roosevelt, kterému Čermák řekl, že je rád, že kulka zasáhla jeho a ne nově zvoleného prezidenta.

Pro Chicago byl atentát šokem a psaly o něm všechny místní noviny. Čermákově rodině chodilo denně mnoho dopisů s přáním, aby se oblíbený starosta uzdravil. Čermákův zdravotní stav se v průběhu dní měnil. Zpočátku to vypadalo, že se už uzdravuje, když část své agendy vykonával z nemocničního lůžka. Nicméně to dlouho neplatilo a naopak přišla záhy krize. Čermákovi musela být propíchnuta pravá plíce a absolvoval náročnou operaci. I přes to dne 6. března 1933 v ranních hodinách 19 dní po atentátu Antonín Čermák umírá.

Zangara byl odsouzen po Čermákově smrti k trestu smrti na elektrickém křesle. Poprava byla vykonána 20. března 1933 na Floridě. Po Čermákově smrti se vyrojily spekulace, že Zangarovy kulky mířily právě na starostu a nikoliv na Roosevelta, a že Zangara byl zapleten s chicagskou mafií, která se snažila neústupného starosty zbavit. Zmíněné spekulace se však podařilo později rozptýlit. Pravděpodobné je, že Zangara mířil na Roosevelta.

Rakev s Čermákovými ostatky byla přepravena zvláštním vlakem do Chicaga. Na nádraží už na něj čekaly obrovské zástupy lidí, které se chtěly se svým starostou rozloučit. Rakev byla vystavena v chicagské radnici, následně z radnice vynesena, a průvod zamířil na Český národní hřbitov. S Čermákem se přišlo rozloučit více než 25 tisíc lidí, včetně zástupců českých spolků, například Sokola. Antonín Čermák byl pohřben v rodinné hrobce na Českém národním hřbitově.

 

 Zdroj: history.com, Wikipedia

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace