Podíl elektřiny z OZE stagnuje. Solární dotace zato dál šíleně porostou

Podíl elektřiny z OZE stagnuje. Solární dotace zato dál šíleně porostou
Autor fotografie: Pixabay
16 / 11 / 2016, 18:00

Podíl výroby z obnovitelných zdrojů energie (OZE) na celkové spotřebě elektřiny se v Česku v posledních letech příliš nemění, stagnuje okolo 13 procent. Podle zprávy ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) tuto za tuto energii platíme na dotacích přes 44 miliard a cifra dál závratně poroste.

Zatímco na přelomu desetiletí se podíl takzvané zelené energie na celkové spotřebě zvýšil z necelých pěti procent v roce 2007 na 11,5 procenta v roce 2012, od roku 2013 činí zhruba 13 procent. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Dnes nás tento podíl na výrobě elektřiny stojí na dotacích na OZE 43,7 miliard. Podle zprávy MPO ale do budoucna musíme očekávat vysoký nárost nákladů na dotace pro obnovitelné zdroje energie. Do roku 2020 tato částka kontinuálně naroste až téměř k 51 miliardám.

Děje se tak přestože byla od 1. ledna 2014 zastavena podpora pro nové výrobny elektřiny využívající obnovitelné zdroje. Výjimkou jsou malé vodní elektrárny a rozpracované projekty využívající energii biomasy, větru a geotermální energii.

„V budoucím období se počítá s navyšováním nákladů na podporu elektřiny a tepla z jednotlivých druhů OZE o 2 % vyjma výroben elektřiny z biomasy a bioplynu. Toto zvyšování je způsobeno pravidelným meziročním navyšováním podpory dle zákona. Dalším důvodem navyšování podpory je vliv snižující se tržní ceny elektřiny, který se promítá do konstrukce stanovení výše zelených bonusů, což je jedna z forem provozní podpory elektřiny (druhou formou je podpora výkupními cenami),“uvádí se v analýze MPO.

Hlavním viníkem obrovských dotací jsou fotovoltaické elektrárny. Z 50 miliardového balíku dotací mají v roce 2020 odčerpat přes 30 miliard. Druhým v pořadí jsou elektrárny na biomasu (9,6 miliardy) a následují je elektrárny vodní (2,5 miliardy).

Dlouhodobou kritičkou solárních dotací je současná předsedkyně ERU Alena Vitásková. Ta vyčíslila, že celkově by podpora obnovitelných zdrojů mohla stát přes 1 bilion korun. 

Tagy článku