16.6. spustí na vodu největší ledoborec na světě

16.6. spustí na vodu největší ledoborec na světě
Autor fotografie: bz.ru|Popisek: Ledoborec Arktika
14 / 06 / 2016, 07:00

Třídu jaderných ledoborců Project 22220 čeká ve čtvrtek 16. června velká událost - bude spuštěn první ledoborec této třídy jménem Arktika.

Ruská Baltická loděnice hodlá postavit celkem 3 jednotky této třídy. Až bude Arktika dokončena, stane se největším a nejsilnějším ledoborcem na světě a překoná i dosavadního rekordmana - ledoborec 50 Let Pobedy, který má na délku "pouhých" 160 metrů a patřil do třídy Arktika. V té bylo postaveno celkem 6 lodí - Arktika (1975) a Sibiř (1977), které byly o několika metrů kratší než ledoborce Rusko, Sovětský svaz a Jamal. Naopak 50 Let Pobedy byla největší. Všechny ale měly stejný výkon jaderného  reaktoru.

Psali jsme: Ruský Connery za kormidlem atomového ledoborce

Arktika bude mít výtlak přes 33 000 tun, délku 173 metrů a šířku 34 metrů. Ledoborec bude schopen prolomit led o tloušťce až 3 metry a díky měnitelnému ponoru bude operovat jak na širém moři, tak v ústích polárních řek.

Arktika

Ledoborce budou vybavené dvěma jadernými reaktory RITM-200, každý o výkonu 175MW. Hnací výkon lodi bude 60 MW, proto jsou lodě označovány i jako LK-60. Baltická loděnice staví celkem 3 lodě pojmenované Arktika, Sibiř a Ural v docích asi 3 kilometry od Zimního paláce. Na výrobě se podílí 700 pracovníků ve 3 směnách.

Zdroj: Independent Barents Observer, Dmitry Lobusov

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.