Autor fotografie: Dollar Photo Club|Popisek: Ilustrační obrázek
Bojíme se Východu i Západu. Tři pětiny Čechů míní, že by Česko nemělo přijímat uprchlíky ze zemí postižených válečným konfliktem.
Praha - Více než 90 procent Čechů má obavy z ohrožení bezpečnosti Evropy v příštích 20 letech. Tři čtvrtiny lidí kritizují země Evropské unie za to, jak dbají o zajištění své obrany. Podobný počet dotázaných se domnívá, že Evropě hrozí nebezpečí z východu. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, který se uskutečnil ještě před teroristickými útoky v Paříži. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) téměř tři pětiny Čechů míní, že by Česko nemělo přijímat uprchlíky ze zemí postižených válečným konfliktem.
Výsledky se výrazně liší od podobného průzkumu z roku 2007. Zatímco tehdy mělo obavy z ohrožení Evropy 62 procent lidí, nyní jich je 93 procent. Před osmi lety kritizovala evropské země za nedostatečné zajištění své obrany jen třetina lidí. Nebezpečí z východu se bálo 57 procent Čechů, nyní jich je 71 procent.
"Je jasně patrné změněné vnímání bezpečnostní situace v Evropě. Ovšem vzhledem k tomu, že máme k dispozici srovnání pouze z let 2007 a 2015, nemůžeme jednoznačně říci, zda se názory na bezpečnost v Evropě proměňovaly postupně, nebo zda jde o efekt aktuální situace na našem kontinentě," uvedla agentura.
Bleskový průzkum: Proti přijímání uprchlíků se vyslovilo 75 procent občanů. O 15 procent více díky útokům v Paříži
Levicově zaměření lidé se podle očekávání nebezpečí z východu obávají méně často než středově nebo pravicově orientovaní. Přesto i mezi levicově smýšlejícími obava z nebezpečí z východu výrazně převyšuje. V názorech na bezpečnostní situaci v Evropě se pak lidé různého věku, vzdělání a pohlaví příliš neliší.
O schopnosti zemí západní Evropy bránit se bez pomoci USA je přesvědčeno 45 procent lidí. Je to o deset procentních bodů méně než před osmi lety. Zajímavá je podle STEM ale v tomto případě změna postojů lidí různé politické orientace. "Zatímco v roce 2007 byla tato otázka jasně podmíněna politickou orientací dotázaných, dnes se v tomto ohledu lidé levicově, středově či pravicově orientovaní zcela shodují," dodala agentura.
Průzkum se uskutečnil od 2. do 11. listopadu a zúčastnilo se ho 1109 lidí.