Černobylskou elektrárnu ochrání speciální železobetonová superstruktura za 1,5 bilionu eur

Černobylskou elektrárnu ochrání speciální železobetonová superstruktura za 1,5 bilionu eur
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Černobyl
05 / 05 / 2016, 21:00

I po třiceti letech od havárie černobylské elektrárny existuje hrozba úniku radioaktivity do okolí.

Třicet let od výbuchu černobylské elektrárny stále hrozí únik radioaktivních látek ze zničeného čtvrtého reaktoru. Aby se tomu zabránilo, bylo rozhodnuto, že místo havárie obklopí mohutný sarkofág z železobetonu, který má podle expertů na jadernou bezpečnost ochránit elektrárnu a okolí na dalších 100 let.

Sarkofág, který je nyní rozestavěný, bude mít podobu silné železobetonové superstruktury, která zabrání ,,zbytkové" radiaci, aby pronikla ven. Bude mít tvar masivního oblouku. Možný únik radioaktivity z Černobylu již totiž není možné regulovat na bázi pravidelné údržby, proto se celý objekt elektrárny uzavře do železobetonového sarkofágu.

Díky této superstruktuře až 80 procent původní radioaktivity zůstane ve zničeném reaktoru. Konstrukce stavby začala již v roce 2010 a předpokládá se, že bude dokončena příští rok, tedy v roce 2017.  Je 110 metrů vysoká a má rozpětí 260 metrů. Je navržena tak, aby úplně obklopila čtvrtý reaktor, jehož výbuch byl bezprostřední příčinou černobylské katastrofy.

Třívrstvé panely odolné proti radiaci zhotovené z nerezové oceli a potažené polykarbonátem přikryjí oblouk a poskytnou mu účinný ,,štít". Úspěšné uzavření reaktoru pak bude podstatné pro připravené přesídlovací programy, které umožní lidem se bezpečně vrátit do této oblasti.

 

Zdroj: theepochtimes.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.