Česká policie je na hranici svých možností kvůli ostraze hranic a imigrantům

Česká policie je na hranici svých možností kvůli ostraze hranic a imigrantům
Popisek: Ilustrační foto
22 / 09 / 2015, 17:15

Poroste trestná činnost v Česku, když jsou policisté místo ve vnitrozemí na státních hranicích?

Jaká je dnes situace v české policii? I toto zaznělo na dnešní diskuzi v poslanecké sněmovně.

"Krajské speciální pořádkové jednotky (SPJ) jsou nasazeny především na hlídání táborů, kam jsou utečenci převáženi v rámci kraje. Na hranicích pomáhá primárně celostátní SPJčko. Její příslušníci jsou nasazováni téměř nepřetržitě," uvedl  Miroslav Lidinský, externí poradce poslance Davida Kádnera, a pokračuje:

"Jejich vytížení je dlouhodobě neúnosné. Někteří příslušníci nebyli už skoro měsíc doma. Na hraničních přechodech jsou nasazovány i příslušníci z obvodních oddělení, v řadě případů nemají na místě žádné zázemí. Drtivá většina bývalých celnic je prodaná a českých policistům poskytuje zázemí rakouská strana. Službou na hranicích jsou oslabeny vnitrozemská oddělení Policie ČR, kde tak není dostatek lidí na přímý výkon služby. Na objasňování klasické trestné činnosti nejsou lidé, tedy ještě jednou, klesá nám objasněnost trestných činů."

Na dokreslení situace dodal, že celá Jihočeská cizinecká police má dnes 94 lidí, což je absolutně nedostatečné. Jsou to ti, kteří mají na starosti celou agentu cizinců a imigrantů (žádosti, kontrolu atd.). Ale hlavně jsou to ti, kteří mají na starosti v běžném režimu ochranu státních hranic. Nemají šanci zvládat současné úkoly.

Podle Lidinského je nasazení armády na ochranu státních hranic "nutností, pokud nemáme připustit, že nám zde poroste počet neobjasněných krádeží a násilných trestných činů. Nasazení armády je nutné i pro přetíženost sil policie ČR."

Současně Lidinský uvádí, že pro ochranu státní hranice by při nasazení moderních technologií postačovalo 3000 příslušníků v pohraničních oblastech. To by znamenalo přibližně 10% navýšení stavu tabulkových míst a přibližně 10% navýšení počtu rozpočtu policie. Jedná se o finanční náklady kolem tří miliard korun ročně pro 3000 nových příslušníků policie, kteří by mohli zabránit přílivu ilegálních imigrantů na naše území.

Ing. Miroslav Lidinský je bývalý český policista a příslušník Útvaru speciálních operací Vojenské policie, poručík ve výslužbě na Ministerstvu obrany ČR, profesionální hráč golfu handicapovaných, od srpna 2015 předseda hnutí Úsvit - Národní koalice.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace