ČNB: Růst mezd a slabá koruna by mohly uspíšit zvýšení úroků
foto: pixabay.com
Česká národní banka by mohla přikročit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb dříve, než se předpokládalo. Uvedl to dnes podle agentury Reuters guvernér ČNB Jiří Rusnok na ekonomické konferenci v Bratislavě. Upozornil, že prostor pro dřívější zvýšení úroků vytváří rychlejší růst mezd v kombinaci s nečekaně slabým kurzem koruny.
Bankovní rada ČNB začátkem května nechala svou základní úrokovou sazbu na 0,75 procenta. Rusnok tehdy uvedl, že na základě nové makroekonomické prognózy letos připadá v úvahu jedno zvýšení základní úrokové sazby, a to na konci roku. Dodal však, že s ohledem na vývoj kurzu koruny nelze vyloučit dřívější růst sazeb.
ČNB naposledy zvýšila úrokové sazby na počátku února. Základní úroková sazba stoupla o 0,25 procentního bodu. V březnu sazby ČNB nechala beze změny.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více
Zdroj: ČTK
Tagy