Co když zítra bude válka? Občané by se měli zásobit na deset dnů, upozorňuje německá vláda

Co když zítra bude válka? Občané by se měli zásobit na deset dnů, upozorňuje německá vláda
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
22 / 08 / 2016, 10:15

Německá spolková vláda chce poprvé od konce studené války vyzvat obyvatelstvo, aby se předzásobilo pro případ krizových situací, jako je válka, nebo přírodní katastrofa.

Podle nového konceptu civilní obrany by se měli Němci "zásobit potravinami, vodou, penězi i energiemi na dobu nejméně deseti dnů". Uvedl to deník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) s odvoláním na text, který byl zpracován Ministerstvem vnitra a měl by být projednán bezpečnostní radou státu.

Vláda současně upozorňuje na zajištění přísunu pitné vody."Obyvatelstvo by mělo být upozorněno, aby si zajistilo dostatečné zásoby pitné vody, nejméně v množství dva litry vody na osobu a den, a nejméně na dobu pěti dnů," píše se v návrhu. Lidé by také podle návrhu měli doma mít svíčky, zápalky, plně nabité záložní baterie a lékárničky.

Hlavní město může být do tří dnů na kolenou

Jedná se o první strategii civilní obrany od konce studené války. V 69 stránkovém materiálu se uvádí, "že útok na německé území, který by si vyžádal konvenční obranu země, není pravděpodobný“, ale přesto nelze takové budoucí ohrožení vyloučit a je třeba se na ně připravit.

V koncepci je zmíněna i nutnost zavedení "spolehlivého systému varování", zabezpečení budov a dostatečná kapacita v systému zdravotní péče. 

Jak se připravit na výpadek elektřiny?

Zelení a levice v německém parlamentu už odsoudili plánovaný koncept spolkové vlády pro civilní obranu a zkritizovali ho jako "úmyslné šíření poplašných zpráv". Federální vláda prý nesmí "šířit podobné zprávy, které mohou mezi lidmi vyvolat paniku." 

"Stále nové návrhy, mezi které patří i doporučení ke křečkování, mohou lidi naprosto znepokojit," řekl šéf poslanců Levice Dietmar Bartsch deníku Kölner Stadt-Anzeiger. Vláda podle něj zcela vědomě šíří mezi Němci strach.

Podle bezpečnostního experta Zelených Konstantina von Notze je z pohledu atmosféry ve společnosti nebezpečné, když se diskuse o civilní obraně spojuje s vojenskými scénáři nebo s teroristickou hrozbou. "V současnosti nevidím žádný scénář napadení Německa, kvůli němuž by si lidé měli vytvářet zásoby," řekl listu Kölner Stadt-Anzeiger.

Německé ministerstvo vnitra po kritice ze strany opozice sdělilo agentuře DPA, že nemůže obsah koncepce civilní obrany blíže komentovat, protože ho vláda dosud neschválila. Doporučení, aby lidé byli připraveni na živelní pohromy a měli doma nouzové vybavení, ale podle úřadů platí už roky a není ničním novým.

Nový koncept má ve středu projednat kabinet a ministr vnitra Thomas de Maiziere (CDU) s předsedou Federálního úřadu pro civilní ochranu a pomoc při katastrofách, Christophem Ungerem ho budou ten samý den prezentovat na tiskové konferenci.

Otázka není, jestli bude nebo nebude úplný výpadek elektřiny, ale KDY přijde…

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.