ČR oslavila 71. výročí konce druhé světové války. Padlo jí za oběť 60 milionů lidí.

ČR oslavila 71. výročí konce druhé světové války. Padlo jí za oběť 60 milionů lidí.
Autor fotografie: © 2015 Policie ČR
08 / 05 / 2016, 19:30

Oslav Dne vítězství se na Vítkově poprvé zúčastnila i nově vzniklá čestná jednotka Policie České republiky.

Praha ČTK - Politici v čele s prezidentem Milošem Zeman, vojáci a další lidé dnes oslavili 71. výročí konce druhé světové války v Evropě. K Národnímu památníku v Praze na Vítkově se přišli podívat na tradiční vojenskou přehlídku a kladení věnců také váleční veteráni.

Pietní akt začal státní hymnou, po přehlídce vojenských a policejních jednotek přinesli vojáci na nádvoří před památníkem historické armádní prapory za zvuku husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci. Prezident a političtí představitelé, zástupci spolků a válečných veteránů položili věnce k památníku. Následovala minuta ticha za padlé vojáky a salvy vypálené čestnou stráží. Nad shromážděním pak proletěla dvojice armádních stíhaček Gripen a Letoun Challenger CL 601.

Zeman po ukončení piety novinářům připomněl, že výročí konce války v Česku právě 8. května je aktuální stále. Na jeho návrh z počátku 90. let se slaví v tento den, nikoli o den později jako v době komunistické minulosti. "Není na škodu si nastudovat trochu historie a dozvědět se, kdy byla podepsána kapitulace v Remeši, zdůrazňuji v Remeši, v Berlíně byla až druhá a kapituluje se zpravidla jenom jednou," poznamenal.

7. května 1945 v generálním štábu generála Dwighta D. Eisenhowera v Remeši podepsal generál Alfred Jodl bezpodmínečnou kapitulaci Německa. Tento akt  byl právní dokument, podle kterého proběhla bezpodmínečná kapitulace ozbrojených sil nacistického Německa. Na požadavek Sovětského svazu byla kapitulace opakována 8. května 1945 v Berlíně
Ceremonie německé kapitulace se tedy dne 8. května konala před představiteli SSSR, USA a Velké Británie v Berlíně v bývalém důstojnickém kasínu v Karlshorstu. Vinou různých průtahů (mimo jiné zejména vynucení si delegáta Francie, aby na dokumentu byl také francouzský podpis) se ceremonie protáhla do pozdních hodin, kdy byl akt kapitulace konečně podepsán. Tato skutečnost je příčinou nejasností kolem data oslav konce války. Zatímco ve Spojených státech amerických a ve většině Evropy ve chvíli podpisu německé kapitulace v Berlíně byl ještě 8. květen, v Moskvě v té době už byl 9. květen (chvíli po půlnoci vzhledem k časovému pásmu).

Druhé světové války se zúčastnila většina států světa. S více než 60 miliony obětí se stala dosud největším a nejvíc zničujícím válečným střetnutím v dějinách lidstva. Češi bojovali proti nacistům ve válce na západní i východní frontě.

Oslav Dne vítězství se na Vítkově poprvé zúčastnila i nově vzniklá čestná jednotka Policie České republiky.

Na pietním aktu se poprvé objevila čestná jednotka Policie ČR

Čestnou jednotku Policie ČR tvoří celkem 32 příslušníků z řad Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Ochranné služby a Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy. Na patřičném výcviku této jednotky se podílela Armáda ČR. Při pietním aktu na Vítkově byla pod velením posádkového velitelství Praha Armády ČR.

Policisté zařazení v čestné jednotce tuto službu vykonávají nad rámec svých běžných služebních povinností. Dobrovolně tak přijali možnost účastnit se pietních a slavnostních akcí u nejrůznějších příležitostí. Další významná událost, které se policisté čestné jednotky budou účastnit, je pondělní uctění památky padlých policistů a četníků, kteří položili své životy při obraně vlasti v letech 1938 až 1945 na Olšanských hřbitovech.

Zdroj: PP ČR, tisková mluvčí plk. Ing. Jana Macalíková

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace