Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0)|Popisek: Mahátma Ghándhí
Do vlny ,,sochoborectví" spadl i politický a duchovní vůdce Indie Mahátma Gándhí, jehož sochu v britském Leicesteru si přeje odstranit petice několika tisíců lidí.
To, co začalo nepřiměřeným zákrokem minnesotského policisty, po jehož zákroku zemřel George Floyd, se přelilo do mohutné vlny novodobého ,,sochoborectví", tedy odstraňování soch či pomníků významných osobností, kteří si měli zadat nějakým způsobem v minulosti s rasismem.
Nyní vznikla petice, která požaduje sejmutí i sochy politického a duchovního vůdce Indie Mahátmy Gándhího, který byl zavražděn v roce 1948. On-line petice, kterou podepsalo zatím necelých 5 000 lidí, žádá odstranění jeho sochy protože Gándhí byl podle znění petice ,,rasista", ,,fašista", a také ,,sexuální predátor".
Petice navazuje na studentskou iniciativu v Manchesteru, která již v minulém roce volala potom, aby byla Gándhíova socha odstraněna, protože slavný bojovník za nezávislost Indie byl údajně protičernošský rasista, což je ,,velmi dobře zdokumentováno". Gándhí podle této iniciativy měl nazývat Afričany divochy, kteří jsou necivilizovaní a špinaví.
Profesor indické historie na Oxfordské univerzitě Faisal Devji na konto petice prohlásil, že debata, která žádá odstranění Gándhíovy soch,y je absurdní a poukázal na nepopiratelné zásluhy, jež Gándhí v historii měl. ,,Byl omylný jako všichni muži, ale dávat ho na stejnou úroveň s otrokáři, to je trochu moc," prohlásil Devji. Ten podotkl, že Gándhíova socha je také zpodobněním velké indické emigrační komunity pocházející ze svazového města Gudžarát, kde se narodil i Gándhí.
Bývalý poslanec Keith Vaz, který je sám indického původu, odhaloval Gándhíovu sochu v Leicesteru v roce 2009. Gándhího označil jako největšího mírotvorce v historii a řekl, že pokud by měla být socha sejmuta ze svého místa, sám by ji osobně bránil.
Zástupci městské rady v Leicesteru prohlásili, že petice ještě nebyla na radnici odevzdána, takže není o čem jednat.
Zdroj: BBC