Dobrá zpráva pro bezpečnostní sbory: Vláda zvyšuje tarify o 4 procenta a chystá se zrušit zdanění výsluh

Dobrá zpráva pro bezpečnostní sbory: Vláda zvyšuje tarify o 4 procenta a chystá se zrušit zdanění výsluh
Popisek: Ilustrační foto
21 / 09 / 2016, 12:30

Platy úředníků ve státní službě, vojáků, policistů či hasičů od začátku listopadu stoupnou.

Praha (ČTK) - Vláda schválila navýšení jejich platových tarifů o čtyři procenta. Informoval o tom na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na zvýšení platů ve veřejné sféře se koalice dohodla v červenci.

 

Už minulý týden vláda rozhodla, že platy ve veřejných službách a správě vzrostou od listopadu o čtyři procenta. Mzdy lékařů a sester se zvýší o deset procent od ledna. Více peněz by tak měli získat zaměstnanci ministerstev a dalších státních úřadů, Akademie věd, České správy sociálního zabezpečení či zemědělské a potravinářské inspekce.

Současná vláda ústy premiéra Bohuslava Sobotky a ministra vnitra Milana Chovance slíbila už koncem roku 2014, že bezpečnostním sborům budou vráceny peníze, resp. 10 % platu, které jim byly odebrány v roce 2010. K vrácení peněz vyzývali opakovaně vládu poslanci Podvýboru pro Policii ČR, obecní policii a soukromé bezpečnostní služby) nebo poslanci Výboru pro obranu.

 

Podstata celého problému, který se existenčně dotýká mnoha příslušníků a jejich rodin spočívá v tom, že v roce 2010 jim tehdejší vláda rozhodla na dobu tří let snížit platy o 10%. Ale ještě před tímto snížením platových tarifů jim byly postupně snižovány i další složky platu- příplatky za směnnost nebo rizikové příplatky, atd. Současně jim tehdejší vláda slíbila, že za tři roky jim těchto 10% vrátí. Nevrátila a slib nesplnila.

Jak je to s "navýšením" platů u bezpečnostních složek

Materiál pro dnešní jednání vlády počítá také s tím, že bude možné specialistům na klíčových pozicích ve státní správě zvýšit platový tarif až dvojnásobně. "Chceme udělat státní službu atraktivnější, odměny by měly být konkurenceschopné, tak abychom přilákali do služeb státu i experty ze soukromé sféry," uvedla v tiskové zprávě ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).

Pod služební zákon bude od 1. ledna nejspíš spadat 69.994 úředníků, o 819 víc než letos. Celkem bude ve státních úřadech v Česku pracovat 77.241 lidí, což je meziroční růst o 1044. Na platy půjde přes 30 miliard korun, proti letošku o téměř 2,5 miliardy víc.

Platy státních zaměstnanců upravuje zvláštní nařízení stejně jako platy členů armády či policie. Ministerstvo obrany by měla změna tarifů stát v letošním roce 59 milionů korun, v příštím asi 377 milionů. Růst mají podle návrhu resortu tarify všech hodností. Také se chystá zrušení zdanění výsluh, které bylo zavedeno v roce 2011.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace