Islámský terorista připravoval útok v Nice přes rok. Tajné služby nic nevěděly

Islámský terorista připravoval útok v Nice přes rok. Tajné služby nic nevěděly
Popisek: Mohamed Bouhlel
22 / 07 / 2016, 06:30

Pachatel útoku v Nice 14. července Mohamed Bouhlel, se podle prokurátora Francoise Molinse spojil s dalšími pěti přistěhovalci a vytvořil zločineckou skupinu. Tu tvořili čtyři muži a jedna žena.

Tři z nich jsou původem z Tuniska a dva podezřelí pocházejí z Albánie. Je jim 22 až 42 let. Zatím o nich tajná služba nevedla žádný záznam.

Skandál ve Francii: V Nice údajně selhaly bezpečnostní orgány, ministr vnitra prý lhal

Bouhlelovi pomáhali jeho čin připravit a podporovali ho v jeho záměrech. Prozradila je hlavně komunikace jejich mobilními telefony. 

Prokuratura také zjistila, že se pachatel na čin připravoval více než rok. Už loni v létě si totiž pořizoval snímky z oslav 14. července a vytipovával si místo útoku.  

Podle prokurátora si atentátník v uplynulém roce téměř 1300krát telefonoval s jedním z pětice zadržených. V telefonu útočníka se také našla textová zpráva od tohoto člověka se zněním „Nejsem Charlie, jsem rád, že se Alláhovi vojáci vrátili, aby dokončili práci." 

Zdroj: ČTK, rozhlas.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.