Konec tajnůstkářství na obraně?

Konec tajnůstkářství na obraně?
06 / 08 / 2018, 19:00

Security magazín se úspěšně odvolal proti rozhodnutí Ministerstva obrany, kterým byla zamítnuta jeho žádost o poskytnutí znaleckého posudku obhajujícího nákup raketometů RBS-70NG. Ministr Lubomír Metnar prvotní rozhodnutí ministerstva zrušil a přikázal o věci znovu rozhodnout. Ministr tak zřejmě myslí vážně boj pro klientelistickým skupinám na resortu.

Security magazín začátkem července informoval o snaze ministerstva utajit posudek, který zpochybňuje přiměřenost ceny raketových kompletů švédské zbrojovky SAAB. Když se nepodařilo obraně posudek utajit, prohlásila jej za neexistující a žádost Security magazínu o jeho poskytnutí zamítla.

psali jsme: Obrana tají posudek obhajující nákup raketometů RBS-70NG

Nyní ministr obrany toto rozhodnutí zrušil. Z rozhodnutí vyplývá, že „Ministerstvo obrany v současné době již disponuje požadovaným znaleckým posudkem. Odpadl tak faktický důvod pro nevydání požadované informace.“

žádost

Žádostí Security magazínu se nyní bude muset znovu zabývat ministerstvo. Ministr v rozhodnutí naznačil, že se ministerstvo bude muset vypořádat zejména s ochranou obchodního tajemství ve smyslu § 9 informačního zákona. Podle Metnara ale není znalecký posudek sám o sobě chráněn obchodním tajemstvím.

psali jsme: Stejné zbraně, stejný výrobce, jiná cena

Security magazín proto doufá, že v nejbližších dnech mu posudek bude poskytnut a s jeho závěry budou čtenáři seznámeni.

 

Autor: JUDr. Veronika Petrová

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace