Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Bomba nastražená v autě zabila v Bagdádu nejméně 78 lidí
AKTUALIZOVÁNO / Při dvou pumových atentátech v noci na neděli v Bagdádu zahynulo asi 120 lidí a další přibližně 200 osob utrpěly zranění.
Při tragičtějším z útoků, k němuž se přihlásila organizace Islámský stát (IS), přišlo v centru metropole o život nejméně 115 lidí a bylo jich zraněno skoro 190. Druhý atentát, který úřady také připisují IS, poté ve východním Bagdádu připravil o život zřejmě pět osob a 16 zranil. Americký Bílý dům odsoudil útoky a prohlásil, že incidenty jen posilují odhodlání Spojených států bojovat proti IS.
Bagdád - S odvoláním na tamní policii a lékaře to uvedla agentura AP. Dosavadní bilance výbuchu nálože nastražené v nákladním automobilu v centru irácké metropole byla dvě desítky mrtvých. Menší počet obětí si vyžádal i druhý pumový atentát v jiné části Bagdádu.
Výbuch nálože v mrazírenském autě otřásl rušnou obchodní čtvrtí Karráda, kam lidé přišli nakupovat před koncem muslimského postního svátku ramadán. Podle IS se jednalo o sebevražedný útok. Prostranství, na němž bomba kolem půlnoci v autě vybuchla, bylo podle agentury AP v okamžiku exploze plné mladých lidí a rodin.
Jedná se o jeden z nekrvavějších útoků v Iráku v posledních letech. Nejméně 94 obětí si vyžádalo několik útoků, které otřásly iráckou metropolí letos v květnu. Loni v červenci sebevražedný útok na tržišti v převážně šíitském městě Chán Baní Saad severně od Bagdádu zabil nejméně 90 lidí a dalších 120 zranil. K útokům se přihlásil IS ovládaný sunnity.
IS v prohlášení k nejnovějšímu útoku podle amerického střediska pro sledování islamistických portálů SITE uvedl, že jeden z jeho bojovníků se odpálil s autem u shromáždění šíitů, kteří tvoří v Iráku většinu. Obec šíitů považuje radikální organizace Islámský stát za kacíře.
Krátce po první explozi vybuchlo výbušné zařízení i ve východní části Bagdádu. Zabilo podle předběžné bilance pět lidí a 16 dalších zranilo.
K druhému z atentátů se zatím nikdo nepřihlásil. Obyvatelé iráckého hlavního města a jeho okolí jsou často svědky bombových útoků páchaných příslušníky radikální organizace IS, která ovládá rozsáhlé oblasti na severu a západě Iráku a na severu a východě sousední Sýrie.
Irácké armádě se v poslední době podařilo radikály z IS vyhnat z některých jejich bašt. Po Ramádí osvobodili iráčtí vojáci s podporou šíitských milic nedávno také Fallúdžu, která leží jen asi 50 kilometrů západně od Bagdádu. IS má ale stále pod kontrolou druhé největší irácké město Mosul.