Letos už jsme vyčerpali roční zásoby planety

Letos už jsme vyčerpali roční zásoby planety
Autor fotografie: Pexels|Popisek: Ilustrační foto
12 / 08 / 2016, 11:30

Takzvaný Den ekologického dluhu, který počítají vědci z Global Footprint Network přišel letos opět dříve než loni. V roce 2015 se to stalo 13.8., letošní rok jsme spotřebovali přírodní zdroje schopné se obnovit za 1 rok už 8.8.

Překročení tohoto dne znamená, že roční spotřeba přírodních zdrojů lidstvem, překračuje to, co může Země za rok zregenerovat. Výpočet je jednoduchý, množství přírodních zdrojů vytvořených za rok (bio kapacita) se vydělí spotřebou lidstva za rok (ekologická stopa) a vynásobí 365. Letos jsme tedy náš přírodní rozpočet překročili za 7 měsíců a 13. dní.

Důsledky jsou jasné a zvětšují se ze dne na den, ve formě odlesňování, sucha, nedostatku čerstvé vody, eroze půdy, ztráta biologické rozmanitosti a nahromadění oxidu uhličitého v atmosféře. To se bude výrazně zesilovat i nadále, pokud jsou současné klimatické modely správné.

Tento trend přečerpávání přírodního rozpočtu probíhá od 70.let minulého století, a pokud bude tento trend pokračovat, už v roce 2030 bychom potřebovali na uspokojení svých požadavků dvě planety! Den překročení se posune na konec června.

Nyní využíváme zdroje Země, jako bychom měli k dispozici 1,6 planety…

Zdroj: Global Footprint Network

Tagy článku