Macron a Merkelová kritizovali volby v Donbasu

Macron a Merkelová kritizovali volby v Donbasu
Popisek: Emmanuel Macron a Angela Merkelová
12 / 11 / 2018, 07:30

Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová odsoudili jako "nelegální a nelegitimní" volby uspořádané v neděli u proruských separatistů v samozvané Doněcké lidové republice a Luhanské lidové republice v Donbasu na východě Ukrajiny. Uvedla to agentura AFP. Volby, které skoro nikdo neuznává, podle dílčích výsledků vyhráli dosavadní vůdci separatistů Denis Pušilin a Leonid Pasečnik.

"Tyto takzvavé volby podkopávají územní celistvost a svrchovanost Ukrajiny," uvedli ve společném komuniké oba státníci, kteří se v neděli v Paříži na okraji oslav stého výročí ukončení první světové války setkali ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.

Sám Porošenko po schůzce s Macronem a Merkelovou uvedl, že s nimi jednal o návrhu vyslat mírové síly OSN na "okupovaná území Donbasu", protože "pouze mírová mise OSN v Donbasu je schopná prosadit minské dohody (o mírovém urovnání), ukončit přestřelky a zajistit či přimět Rusko, aby plnilo své závazky". Porošenko podle listu Ukrajinska pravda také prohlásil, že je zbytečné se domlouvat s Ruskem, protože tato země nectí ani ty závazky, pod kterými se skví podpis ruského prezidenta či ruského velvyslance. S Macronem a Merkelovou se shodl, že volby u separatistů představují "hrubé porušení závazků, které Rusko přijalo v rámci minských dohod", a také s nimi jednal o osvobození ukrajinských vězňů z ruských věznic.

Konflikt v Donbasu, který propukl na jaře 2014 po ruské anexi Krymu a svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevu, si vyžádal více než 10.000 mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva to stále popírá.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku