Macron nabádal Netanjahua ke gestům a míru

Macron nabádal Netanjahua ke gestům a míru
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Emmanuel Macron a Benjamin Netanjahu
11 / 12 / 2017, 07:00

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes při setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem odsoudil útoky proti Izraeli z posledních dnů. Současně svého hosta vyzval "k odvážným gestům vůči Palestincům", aby se situace na Blízkém východu dostala ze slepé uličky, uvedla agentura AFP. Takovým mírovým gestem by podle Macrona bylo zmrazení výstavby nových židovských osad.

Netanjahu podle agentury Reuters odvětil, že čím dříve Palestinci uznají, že Jeruzalém je hlavním městem Izraele, tím dříve bude nastolen mír. Zároveň obvinil Írán, že se snaží zřídit pozemní, letecké a námořní základny v Sýrii, aby válčil s Izraelem a zničil jej. "Nebudeme to tolerovat!" varoval izraelský premiér. Odmítl "poučování" od tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který podle něj bombarduje kurdské vesnice, podporuje Írán a "teroristy" v Pásmu Gazy.

Na pozadí zmíněných prohlášení je středeční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že se rozhodl uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. V pátek se proti tomuto kroku konaly masové protesty v muslimském světě. Erdogan označil Izrael za teroristický stát, který vraždí děti, a také řekl, že bude bojovat "všemi prostředky" proti uznání Jeruzaléma za izraelskou metropoli.

Palestinci vyhlásili kvůli Trumpovu rozhodnutí tři dny hněvu. Při pátečních protestech se na mnoha místech střetli s policií a vojáky, dva lidé přišli podle izraelských zdrojů o život a téměř sto bylo zraněno. Protesty se konaly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy i přímo ve východním Jeruzalému, které je posvátným místem pro judaismus, islám i křesťanství. Palestinský Hizballáh pak v pátek vypálil rakety na Izrael; při odvetném útoku izraelské armády byli dva členové této organizace zabiti. V centru Jeruzaléma byl dnes pobodán a těžce zraněn izraelský strážce; útočníka, čtyřiadvacetiletého Palestince, izraelská policie zadržela. 

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace