Maďarsko: několik dní do zabezpečení hranic

Maďarsko: několik dní do zabezpečení hranic
Autor fotografie: Frank C. Müller, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International|Popisek: Ilustrační foto
30 / 09 / 2015, 11:15

Na úseku hranice s Chorvatskem v župě Baranja bude připravený plot hotový do 2-3 dnů, na území Somogy to bude trvat o několik dní déle.

Na úsecích, kde od sebe Maďarsko a Chorvatsko dělí vodní toky, se zátarasy zatím stavět nebudou. Maďarská vláda tedy tyto pomyslné dveře do své země rychle uzavře, celý úsek hranice je dlouhý asi 355 kilometrů a valnou část této hranice tvoří řeky Dráva a Mura.

V župě Baranja je hranice v délce 41 kilometrů a do 2 až 3 dnů bude plot uzavřen. V župě Somoga bude zapotřebí asi až 10 dnů do úplného zabezpečení hranice.

Maďarsko už 15. září zavřelo pomocí žiletkového drátu hranice se Srbskem, drát pro hranice s Chorvatskem může být ale problém. Německá firma, která drát vyrábí, odmítla tento drát Maďarsku dodat a poukazuje na možnost smrtelného poranění v případě pokusu tuto překážku překonat. Mutanox odmítnul dodávku v hodnotě asi půl milionu eur, podle majitele firmy je tento drát určen na ochranu proti zlodějům a ne na zastavení lidí, kteří se bojí o život.

Speciální varianta ostnatého drátu s hranami jako žiletka se používá například k ochraně jaderných elektráren, nebo vojenských zařízení a Maďarsko použilo tisíce rolí tohoto drátu na hranici se Srbskem. Pro hranici s Chorvatskem maďarská vláda chtěla nakoupit asi 9 -10 tisíc rolí.

Německá firma prý na základě svého odmítnutí dostává stovky pozitivních e-mailů, kde ji lidé za tento postup chválí, dostali už prý ale i několik nenávistných e-mailů.

Výrobců tohoto typu drátu je na světě několik desítek, pokud tedy Maďaři o tento typ zajištění stojí, určitě je možné ho získat od výrobců v Turecku, anebo Číně. Role drátu stojí v závislosti na kvalitě asi 15 – 30 eur.

Zdroj: origo.hu, nol.hu, Die Welt

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.