Makedonie staví další plot proti uprchlíkům. Ekonomičtí migranti neprojdou.

Makedonie staví další plot proti uprchlíkům. Ekonomičtí migranti neprojdou.
Autor fotografie: YouTube/screenshot/ Drone Media Studio|Popisek: Stovky uprchlíků na řecko-makedonských hranicích
10 / 12 / 2015, 16:30

Makedonie začala od 19. listopadu na své území pouštět výhradně uprchlíky, kteří pocházejí ze Sýrie, z Afghánistánu a z Iráku. Ostatní, které označuje za ekonomické migranty, pohraniční policie do země nevpouští.

Ve středu řecké úřady zasáhly proti stovkám migrantů, kteří v Indomeni dlouhodobě protestovali proti tomu, že nemohou pokračovat v cestě do Makedonie, a odmítali se od hranice vrátit. Policie jich více než tisíc odvezla k Aténám, kde je pro ně připraveno nouzové ubytování. Jde prý hlavně o migranty z Pákistánu a Maroka.

Proti tisícovce ekonomických uprchlíků, kteří měli být převezeni zpět do Atén, zasáhly bezpečnostní složky.

Makedonie už na zhruba tříkilometrovém úseku jižní hranice u přechodu Gevgelija–Indomeni postavila dva a půl metru vysoký plot. Celkem plánuje vybudovat bariéru na 50 kilometrech hranice. Makedonské úřady se rozhodly rozšířit stávající plot, který kvůli neustávajícímu přívalu migrantů nedávno postavily kolem přechodu Gevgelija-Indomeni na hranicích s Řeckem. Podle informací médií se má začít budovat další zábrana na prostupném úseku u hraničního přechodu Medžitlija-Niki ve směru na Gevgeliji. (Zdroj: zpravy.idnes.cz)

Výstavba plotů se nelíbí komisařovi Rady Evropy pro lidská práva Nilsu Muižnieksovi: „To, jak se evropské země vyrovnávaly s příchodem migrantů a žadatelů o azyl, je prostě katastrofální,“ uvedl u příležitosti dnešního mezinárodního Dne lidských práv. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier prohlásil: „Buď bude Evropa v době, kdy jsou statisíce lidí v nouzi, držet pohromadě a jednat solidárně, nebo se znovu začnou stavět ploty a zřizovat hraniční závory a sjednocená Evropa se rozdrobí.“ 

Zdroj: iDnes.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.