Motorkáři Noční vlci vyrazili do Berlína. Pojedou i přes ČR

Motorkáři Noční vlci vyrazili do Berlína. Pojedou i přes ČR
Autor fotografie: Nočnyje volki by www.volganet.ru. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons|Popisek: Noční vlci
30 / 04 / 2016, 07:45

Varšava jim ale včera z "bezpečnostních důvodů" průjezd zakázala.

Moskva/Varšava 29. dubna (ČTK) - Oslavit 71. výročí vítězství Rudé armády ve druhé světové válce nad hitlerovským Německem vyrazili dnes z Moskvy do Berlína motorkáři ruského klubu Noční vlci. Mají v úmyslu projet pěti členskými státy Evropské unie, včetně Česka. 

STOP Putinovým motorkářům dalo Polsko. Jak se zachová česká vláda?

Kolona podle agentury TASS vyjela v čele s šéfem klubu Alexandrem Zaldostanovem řečeným Chirurg, který však své druhy bude provázet jen na ruském území. Vůdce Nočních vlků totiž nedostal vízum pro vstup do schengenského prostoru volného pohybu, protože je na sankčním seznamu EU kvůli podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny.

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski dnes oznámil, že z bezpečnostních důvodů nebudou moci motorkáři projet Polskem. Mluvčí ministerstva Artur Dmochowski novinářům řekl, že rozhodnutí je motivováno nutností zachovat veřejný pořádek. Ruská akce má podle něj za cíl "diskreditovat Polsko".

Na polský zákaz vzápětí reagovalo ruské ministerstvo zahraničí, které si povolalo polskou velvyslankyni v Moskvě Katarzynu Pelczyńskou-Nalenczovou. Bylo jí podle agentury Reuters řečeno, že krok Varšavy je "mimořádně cynickým a zlomyslným gestem, namířeným na záměrné zhoršení rusko-polských vztahů".

Zaldostanov letošní trasu neupřesnil. Řekl jen, že povede do Německa přes Bělorusko, Polsko, Slovensko, Rakousko a Česko. Podle ruských médií trasa bude přibližně stejná, jakou motorkáři zvolili loni.

Ani v roce 2015 ale někteří ruští motorkáři nedostali v Polsku a také v Německu vstupní víza, do Berlína z nich nakonec oklikami dorazila jen část. Během jízdy se k nim ale přidali příznivci z několika evropských zemí.

Tagy článku