Multikulti Belgie má velký bezpečnostní problém. A s ní celá Evropská unie

Multikulti Belgie má velký bezpečnostní problém. A s ní celá Evropská unie
Popisek: Ilustrační foto
23 / 03 / 2016, 16:00

Mezi oběma útoky byla hodina času. Nikdo nereagoval. Proč?

Brusel 23. března (zpravodaj ČTK) - Úterní teroristické útoky v Bruselu ukazují, že belgická policie a tajné služby mají velký problém, míní Herman Matthijs, odborník na bezpečnostní problematiku z bruselské univerzity. Vyloučit proto podle něj nelze opakování podobné tragédie. "Byly to největší teroristické útoky v belgické historii. Proč by v budoucnu nepřišel druhý nebo třetí takový? Stalo se to. A to znamená, že se to může stát znovu," poznamenal Matthijs.

Loni v listopadu řekl Brice De Ruyver, profesor kriminologie z univerzity v Gentu, který v letech 2000 až 2008 působil jako poradce belgického premiéra pro otázky bezpečnosti, že "Extremistická ideologie mohla v Bruselu vzkvétat mimo jiné kvůli nezájmu policie. Vůdce islamistické radikální skupiny Sharia4Belgium (Šaría pro Belgii) řídil po léta jednu z nejmocnějších evropských organizací, které rekrutují bojovníky do Sýrie. Za vedení teroristické skupiny byl na 12 let do vězení ale odsouzen až letos. Sharia4Belgium byla schopná beztrestně působit až příliš dlouho."

Útoky si vyžádaly více než tři desítky mrtvých a stovky zraněných. Dva výbuchy, které měli na svědomí sebevražední útočníci, nejprve zničily odletový terminál letiště Zaventem a poté další atentát zlikvidoval soupravu metra ve stanici Maalbeek.

"Proč se to stalo? Bylo to napsané ve hvězdách, každý tušil, že to v určité chvíli v Bruselu nejspíš přijde. Otázka ovšem byla kdy," řekl Matthijs ČTK. Míní, že po bruselském zatčení spolupachatele loňských útoků v Paříži Salaha Abdeslama minulý pátek bylo nejspíš na místě okamžitě zvýšit stupeň teroristického ohrožení přinejmenším v hlavním městě.

Tvrdá kritika Izraele na adresu Belgie a Evropy. Zavřete hranice!

"Bylo zjevné, že zatčení vyvolá v těch skupinách napětí," podotkl. Abdeslam údajně začal vypovídat a média tak spekulují, že útočníci se mohli například bát odhalení a své plány realizovali narychlo.

Matthijs dnes také připomněl, že v úterý mezi prvním útokem na letišti a výbuchem v metru uplynula přibližně hodina, po kterou bruselské odpovědné úřady nijak výrazně na ohrožení nereagovaly. "Proč třeba hned nezavřeli systém metra a nádraží? To bude potřeba zjistit, čas na to měli," míní odborník.

Už jen fakt, že Abdeslam se mohl v Bruselu několik měsíců úspěšně skrývat, podle Matthijse o něčem vypovídá. "Podle všeho tu měl celkem velký fanklub," poznamenal. Vyšetřování nyní ukazuje, že Abdeslam se skutečně znal s dvojicí sebevražedných atentátníků z letiště Zaventem. Podle policie se jednalo o bratry Khalida a Brahima El Bakraouiovy z Bruselu. Známí byli kvůli své kriminální minulosti, ale nebyli spojováni s terorismem.

Pod svícnem je tma: Nejhledanější terorista Evropy se skrýval v muslimské čtvrti Bruselu

"Vypadá to, že se policisté dosud soustředili jen na Abdeslama a neuvědomili si nebo nevěděli o existenci s ním spojené sítě," míní odborník. Zdá se tak podle něj, že belgické zpravodajské služby nemají dostatečný obraz o tom, kdo v zemi žije a čím se přesně zabývá.

Už dlouho je přitom známé, že relativně malá Belgie má v přepočtu na obyvatele ze zemí EU největší podíl na takzvaných zahraničních bojovnících v řadách islamistických sil. Tedy vlastních občanů, kteří odešli získat bojové zkušenosti či přímo válčit v oddílech Islámského státu (IS).

Belgie - líheň islámistických radikálů a teroristů?

Některé údaje hovoří o více než 440 těchto belgických radikálů, přes stovku se jich podle médií dosud vrátilo zpět. Symbolem radikalizace mladých belgických muslimů se stala bruselská čtvrť Molenbeek, odkud pocházeli či kde žili mnozí z pachatelů loňských listopadových teroristických útoků v Paříži.

Přesto zřejmě o mnohých z nich belgičtí zpravodajci moc netuší. "Rozhodně měli vědět, co jsou ti chlapi zač. Kdyby (útočníci) dorazili například s uprchlíky, bylo by možné se vymlouvat, že je neznají. Ale oni se tu narodili. Ukazuje to na obrovský zpravodajský problém přinejmenším v Bruselu," míní Matthijs. Věci podle něj nenapomáhá ani komplikovaná organizace belgické policie, kdy jen v metropoli působí sedm různých policejních sborů.

Matthijs navíc upozornil, že i přes rozpočtové škrty posledních let mají belgické bezpečnostní síly trvale na starosti také ochranu takových institucí jako je NATO či budovy Evropské unie. "Brusel není jen belgické hlavní město. Nemají dost kapacit," míní.

Ukazuje to podle něj i fakt, že v bruselských ulicích už od listopadu hlídkují také vojáci. Na druhou stranu armáda se v Belgii těší daleko větší důvěře než policisté. "Kdybyste měl jít v jedenáct večer do Molenbeeku, vezmete si s sebou radši deset policistů nebo dva výsadkáře?" poznamenal Matthijs.

Externím faktorem je pak otevřenost zemí v Evropské unii a nedostatečná ochrana vnějších hranic schengenského prostoru. "Do Belgie je velmi snadné se dostat," připomněl bezpečnostní odborník.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace