Německá tajná služba varuje: Islámisté zaútočí na fotbalovém mistrovství Evropy

Německá tajná služba varuje: Islámisté zaútočí na fotbalovém mistrovství Evropy
Autor fotografie: Pixabay/geralt
28 / 05 / 2016, 13:30

Podle tajných služeb teroristický útok signalizuje řada indikátorů.

BERLÍN (Reuters) - Šéf Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), který v Německu vykonává funkci kontrarozvědky, Hans-Georg Maassen dnes uvedl, že teroristé zaútočí na EURO 2016. Současně upozornil, že tajné služby sice nemají žádné konkrétní důkazy, ale vše nasvědčuje tomu, že IS plánuje bombové útoky. Zdroj: businessinsider.com

Podle Maassena je v hledáčku islámských teroristů právě EURO, které začíná 10. června a potrvá po dobu jednoho měsíce na deseti stadionech po celé zemi. "Víme o tom, že islámisté chtějí na Euru zaútočit stejně jako ve Francii," uvedl pro deník Rheinische Post a odkazuje i na varování Al-Kájdy nebo syrské fronty an-Nusrá. 

Islámský stát vyzval k útokům v EU a USA během ramadánu.

Podle ředitele francouzské tajné služby DGSI Patricka Calvara se Francie musí přichystat na „kampaň teroristických útoků“ - zejména na výbušniny nastražené v místech, kde se scházejí davy lidí. A na šampionátu se očekává účast asi 2,5 milionu diváků, kteří navštíví 51 fotbalových zápasů a navíc ve velkých městech budou sledovat zápasy na velkoplošných obrazovkách desetitisíce lidí. 

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve uvedl: "Tak jedinečná událost za tak výjimečných okolností vyžaduje zvláštní bezpečnostní opatření. Z Eura chceme udělat velký svátek. Nulová bezpečnost znamená stoprocentní riziko, ale stoprocentní bezpečnost neznamená nulové riziko."

Svým prohlášením reagoval na test, který měl minulou sobotu ukázat, jak "neprodyšné" francouzské stadiony jsou. A zkouška nedopadlo zrovna dobře. Na zápas Paris St. Germain s Olympique Marseille fanoušci bez větších problémů propašovali do ochozů stadionu Stade de France dýmovnice, světlice a další nebezpečné předměty. V tom nepomohla ani opatření UEFA po listopadových útocích. Kolem slavného stadionu vyrostla téměř čtyřkilometrová zeď, kterou diváci projdou jen přes čtyři kontrolní stanoviště. Před zápasem PSG s Marseille ale vznikly velké fronty a na některých místech procházeli diváci na stadion, aniž by prošly přes bezpečnostní rámy. Zdroj: sport.tn.nova.cz

Šéf britské tajné služby: "Rozsah globálního teroristického nebezpečí je bezprecedentní"

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.