ODA se vrací. Kdo ji však může volit?

ODA se vrací.  Kdo ji však může volit?
Autor: Pixabay.com/cs|Popisek: politická pravice
29 / 12 / 2016, 19:00

KOMENTÁŘ

Politický rybník rozvířila zpráva, že miliardář Pavel Sehnal obnovil kdysi vládní pravicovou stranu ODA (Občanská demokratická aliance). Sehnal zatím podrobnosti o straně, složení jejího vedení či programu drží pod pokličkou. Veškeré detaily prý sdělí veřejnosti během ledna příštího roku.

Fakt, že ODA se vrací na naši politickou scénu, však nemusí udělat radost ostatním stranám, které se hlásí k pravici. Ta je totiž v současné době velice slabá, roztříštěná. Strany jako ODS či TOP 09 tak mohou přijít (ale také nutně nemusí) o další voliče, aniž by je nutně musel ,,luxovat" Andrej Babiš a jeho hnutí ANO.

Kdo ale může ODA volit? Mohou to být lidé, kteří nemají vůbec koho volit a pak také lidé, kteří chtějí ještě pravicovější politiku, než kdysi představovala ODS. Tím byla ostatně ODA známá již v devadestátých letech. Pak to mohou být i voliči, které strany současné pravice zklamaly a chtějí dát pravici ještě šanci. Nicméně opět hrozí, že tyto hlasy může ,,spolknout" široce rozkročené ANO.

ODA byla součástí vládních koalic v devadesátých letech, kdy vládla s ODS a křesťanskými demokraty. V roce 1998 se včlenila ODA do politické formace Čtyřkoalice, ale kvůli dluhům, které postupně rostly, byli členové ODA z kandidátek pro parlamentní volby 2002 vyškrtnuti. Pak už jen ODA na politické scéně živořila, až v roce 2007 zanikla.

Bude zajímavé sledovat, jestli znovuobnovená ODA může být ještě úspěšná. S miliardářem v zádech ale není nikdy nic vyloučeno.

Psali jsme: Robejškovi Realisté mají šanci oživit skomírající pravici a zastavit ,,eurohujery"

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace