Osud šéfa GIBS Murína ve světle kauzy Beretta

Osud šéfa GIBS Murína ve světle kauzy Beretta
Popisek: policie
14 / 03 / 2018, 16:30

Šéfové Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) jako by byli zakletí. Stíhají je totiž podobné problémy. V případě Ivana Bílka šlo o propojení s kauzou Vidkun, v případě Michala Murína zase o kauzu Beretta.

Ve čtvrtek se rozhodne na jednání sněmovního bezpečnostního výboru o dalším profesním osudu současného ředitele policejní inspekce Michala Murína.

Murín vystřídal ve funkci ředitele Bílka. Na Bílka, jenž stál v čele GIBS od roku 2012, se snesla tvrdá kritika kvůli takzvané olomoucké kauze Vidkun. V případu jde údajně o ovlivňování některých trestních kauz a úniky informací z trestních spisů.

psali jsme: Šmírování inspektorů GIBS potvrzuje odborná expertíza a exkluzivní výpovědi plukovníků

Murín se stal šéfem inspekce po doporučení tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v prosinci 2015 a je pro změnu propojen se svým známým Igorem Gáboríkem, klíčovou figurou podobné kauzy – s Berettou.

Zaniklý Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ)ji popsal jako dlouhodobé obchodování s policejními informacemi.

Podivné náhody

Murín jako „kůň“ exministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) měl dobrý vztah s někdejším náměstkem na policejním prezidiu Zdeňkem Laubem, stejně tak s Chovancovým mediálním poradcem Milošem Růžičkou. I kvůli tomu si prý olomoučtí žalobci pozvali Murína na výslech, a to hned několikrát, a dokonce se prověřovaly jeho údajné kontakty s Růžičkou a s Laubem pomocí kryptovaného telefonu.

Laubeho pravá ruka z policejního prezidenta plk. David Záhorský, jenž spolupracoval i s GIBS, spáchal totiž v září loňského roku za nevyjasněných okolností sebevraždu. O jeho podivné smrti jsme informovali jako první.

A faktem je, že když detektivové z dnes neexistujícího ÚOOZ spustili akci s názvem Beretta, jež mířila na citlivá místa v policii i mimo ni, byl Záhorský jedním z těch, o které se zajímali. ÚOOZ zjistil, že byl v kontaktu s několika lidmi, kteří v kauze přímo figurovali.

Beretta skončila – prozatím – obviněním detektiva Radka Holuba, žalobkyně Dagmar Máchové a mimo jiné i exvyšetřovatele Igora Gáboríka. Ten se zase scházel s Murínem.

Takže klíčoví Chovancovi lidé Laube, respektive Záhorský, a Murín byly s Berettou nejspíš takto podivně propojeni přes své kontakty a známé a zřejmě se o svých výsleších mohli vzájemně informovat. To by skutečně znamenalo úniky z živého vyšetřovacího spisu.

Olomoučtí žalobci na Murína podali dokonce kázeňský podnět, protože šéf policejních kontrolorů měl podle nich zdržovat vyšetřování právě Laubeho. Ten byl prověřován kvůli úniku citlivých informací libereckou expoziturou GIBS. O vyšetřování ale tehdy věděl jen úzký okruh osob, v inspekci pouze tři lidé, a také Murín, který mezi ně však neměl patřit.

„Neplní svou funkci“

Murín vystudoval pražskou Policejní akademii, titul JUDr. získal na Akademii policejního sboru v Bratislavě. U policie slouží od roku 1982, před příchodem na GIBS pracoval jako šéf odboru obecné kriminality středočeské policejní správy, vedl kladenskou policii a byl šéfem policejního oddělení Praha-západ.

psali jsme: Proč GIBS „zapáchá“? Murínovi nevěří žalobci a podřízení před ním musí mlčet

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) přijde ve čtvrtek na jednání sněmovního bezpečnostního výboru obhajovat svůj tlak na Murínův odchod. Babiš řekl, že pro Murínovo odvolání se rozhodne právě po zasedání výboru. „Neplní vůbec svou funkci, a proto je to osoba, která je zásadní problém,“ tvrdí Babiš, který kvůli Murínovi dokonce svolal i Bezpečnostní radu státu.

Do Sněmovny by tak na výbor měli dorazit také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištván. „Ti mají dlouhodobě problém s GIBSem,“ tvrdí premiér v demisi. Žalobci si v minulosti stěžovali na Murína přímo u tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Murín se k přetahované s Babišem nechce zatím vyjadřovat. Počká si prý až na závěry sněmovního výboru. Na ty si chce počkat i premiér.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.