Pařížská letiště: Bezpečnostní kontrola odhalila mezi zaměstnanci desítky radikálů

Pařížská letiště: Bezpečnostní kontrola odhalila mezi zaměstnanci desítky radikálů
Autor fotografie: Wikipedia/Greenboost |Popisek: Aéroport Paris Charles de Gaulle
15 / 12 / 2015, 15:30

Čistka na pařížských letištích. Mezi zaměstnanci bylo 70 islámistických radikálů. Další mohou být mezi zaměstnanci pařížské veřejné dopravy.

Na pařížských mezinárodních letištích Charlese de Gaulla a Orly proběhla po teroristických útocích v pátek 13. listopadu rozsáhlá bezpečnostní kontrola, při které bylo zkontrolováno i přes 4000 osobních skříněk v šatnách zaměstnanců letiště a subdodavatelských firem. Francouzské bezpečnostní zdroje uvedly, že existuje podezření, že "příslušníci islamistických milicí plánovali útok na letiště Charlese de Gaulle."

Ve Francii stále platí výjimečný stav, a policie a další bezpečnostní složky se snaží identifikovat potencionální teroristy. Někteří z letištních zaměstnanců, kteří jsou podezřelí z vazeb na radikální islámisty, byli už předtím umístěni do domácího vězení. To je možné právě díky vyhlášení výjimečného stavu. 

Devětadvacetiletého muže v úterý v pařížském regionu zatkly francouzské úřady v rámci vyšetřování listopadových teroristických útoků v Paříži. Byla na něj uvalena vazba a vyslýchají jej agenti bezpečnostní služby, informovala agentura AFP s odvoláním na policejní zdroje.
Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve v úterý zároveň oznámil, že kvůli útokům se od vyhlášení výjimečného stavu 14. listopadu uskutečnilo 2700 domovních prohlídek a 287 lidí je v domácím vězení. Cazeneuve také kritizoval Evropskou unii, že v boji proti terorismu „se příliš pomalu rozhoduje“. Zdroj: lidovky.cz

Augustin de Romanet, výkonný ředitel společnosti ADP, která provozuje obě letiště, uvedl dnes pro francouzská média, že díky kontrole "bylo zaměstnancům odebráno téměř 70 bezpečnostních průkazů ("červených odznaků") do bezpečnostních zón letiště, především kvůli podezření z radikalizace jejich majitelů." 

"Červené odznaky" jsou vydávány zaměstnancům pracujícím v bezpečnostních zónách letišť, například v handlingu (manipulace se zavazadly), při úklidu letadel a pro další pomocný personál nebo dodavatelské firmy. Podle De Romaneta uvedených 70 zaměstnanců prošlo bezpečnostními prověrkami francouzské policie, a někteří z nich dokonce opakovaně. "K vydání červeného odznaku je nutná třístupňová policejní kontrola, a v současnosti má toto oprávnění asi 85.000 osob, které se mohou pohybovat v bezpečnostních zónách obou letišť," doplnil.

Není to poprvé, co byl zaměstnancům pařížského letiště odebrán přístup do bezpečnostních zón, kvůli podezření na jejich vazby s teroristy. Podobná situace se stala v lednu po útoku na redakci Charlie Hebdo. Řada z nich však pokračovala v práci i přesto, že byli uvedení na seznamech zpravodajských služeb jako "potenciální islamističtí extremisté."

Obavy z radikalizace letištního personálu zesílily po teroristickém útoku na ruské dopravní letadlo v Egyptě. Úřady předpokládají, že bombu propašoval na palubu ruského letadla také zaměstnanec letiště v Šarm-aš-Šajchu

Bezpečnostní složky se obávají možné radikalizace dalších zaměstnanců pařížské městské a veřejné dopravy - metra, autobusů i vlakových spojů. Jeden z teroristů, který zaútočil na rockový klub Bataklan v Paříži, Samy Amimour, pracoval jako řidič městského autobusu. A byl údajně rovněž uveden na seznamu tajných služeb.  

Zdroj: RT, CNBC.com

 

 

Tagy článku