,,Posíláme tam válečné loďstvo". Trump je připraven eliminovat hrozbu KLDR i bez Číny

,,Posíláme tam válečné loďstvo&quote;. Trump je připraven eliminovat hrozbu KLDR i bez Číny
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: USS Carl Vinson
13 / 04 / 2017, 17:00

Donald Trump prohlásil, že je schopen ,,eliminovat hrozbu KDLR" i bez Číny..

USA se sice ,,těší" na spolupráci s Čínou na možné eliminaci rizika v podobě KLDR, nicméně Čína se nechala slyšet, že pro ni je důležitější řešení napjaté situace danou dalšími jadernými testy KLDR a výhrůžkami výhradně mírovými prostředky. Pro Čínu je klíčové provést v ,,denuklearizaci" KLDR.

Po setkání Trumpa s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem ve středu řekl americký prezident, že jeho čínský protějšek Si Ťin-pching mu chce ,,s KLDR pomoci". ,,Mluvili jsme o obchodu, mnoha dalších věcech, a já jsem čínskému prezidentovi řekl, že pokud chcete udělat s námi dobrý obchod, tak je nejlepší cestou nám pomoci se Severní Koreou, a když ne, tak to uděláme sami, což bude také v pořádku," prohlásil americký prezident.

,,Čína je pro mírové řešení problému Severní Koreje, ale je ochotná komunikovat a koordinovat kroky s americkou stranou na Korejském poloostrově," citoval Si Ťin-pchinga magazín Times. Čína už s některými těmito kroky začala v ekonomické sféře. Neodebrala tentokrát od KLDR uhlí v hodnotě milionu dolarů a snaží se vyvinout na nejizolovanější zemi světa ekonomický nátlak, což Trumpovi konvenuje.

Na otázku televize Fox Business, jaké konkrétní kroky Trump v nejbližší době podnikne proti KLDR, i když by se jich Čína nezúčastnila, však Trump přímo neodpověděl. Vymezil se v tomto směru zároveň proti svému předchůdci Baracku Obamovi, který svého času veřejně oznámil, že chce zaútočit proti baště Islámského státu Mosulu.

Trump rozhodl před několika dny o vyslání ,,armády lodí" ke Korejskému poloostrvou. „Posíláme tam válečné loďstvo. Velmi mohutné", řekl Trump v rozhovoru pro Fox Business. Máme ponorky. Velmi mohutné. Mnohem mohutnější, než je letadlová loď. Toto vám můžu říct", dodal americký prezident.

Trumpova administrativa reaguje na na nejnovější jaderné testy a výhrůžky KLDR, která prohlásila, že může zničit jaderným útokem USA a jeho spojence

 

psali jsme:

The Wall Street Journal: USA zvažují i vojenský úder na KLDR

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.