Prezident Obama poprvé navštívil mešitu a řekl: "Útok na jednu víru je útokem na všechna náboženství"

Prezident Obama poprvé navštívil mešitu a řekl: &quote;Útok na jednu víru je útokem na všechna náboženství&quote;
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Americký prezident Barack Obama při návštěvě mešity v Baltimore kritizoval jako neomluvitelné útoky některých politiků proti muslimům a islámu.
04 / 02 / 2016, 06:00

Republikánští kandidáti na amerického prezidenta Rubio a Cruz obvinili Obamu, že svojí obhajobou islámu omlouvá terorismus.

Baltimore (USA) - Americký prezident Barack Obama včera při návštěvě mešity v Baltimore kritizoval jako neomluvitelné útoky některých politiků proti muslimům a islámu. Prohlásil, že útok proti jedné víře je útokem proti všem náboženstvím, napsala agentura AFP. Obama navštívil americkou mešitu ve funkci prezidenta vůbec poprvé.


"Mnoho Američanů slýchává o islámu jen ve spojení s terorismem," řekl Obama. Také předsudky označil za obrovsky překroucené a dodal, že z démonizování všech muslimů kvůli činům některých jedinců těží extremisté.

"Každý muslim je terorista, tečka. A drž hubu." Ameriku zachvátila islamofobie.

"Jsme jedna společná americká rodina," řekl Obama na adresu amerických muslimů s tím, že nelze rozlišovat mezi muslimem a Američanem, neboť oba pojmy jsou rovnocenné. Podle prezidenta řada muslimů v nynější vypjaté atmosféře pociťuje strach a cítí se být občany druhé kategorie.

Donald Trump : "Přistěhovalecká politika Angely Merkelové je šílená."

"Jsme svědky šikany dětí, vidíme vandaly útočit na mešity," řekl Obama. Takové chování a nerovný přístup k menšinám podle něj trhají pouta, která drží národ a společnost pohromadě. "Takoví nejsme. To se v této zemi nesmí dít," zdůraznil. "Útok na jednu víru je útokem na všechna náboženství," dodal s tím, že muslimové nesou svůj díl potřebný pro silnou americkou společnost.

"Je nesporné, že malá část muslimů šíří zvrácenou interpretaci islámu. To je pravda. To je skutečnost," řekl prezident. Zároveň ale varoval, že tvrzení, že islám je kořenem problému, jen nahrává teroristům a jejich propagandě a oslabuje i bezpečnostní zájmy USA.

Radikální hnutí, jako je Islámský stát a další, se podle prezidenta zoufale snaží snaží ospravedlnit tím, že se staví do rolí duchovních vůdců a svatých bojovníků. "Nikdy jim takovou legitimitu dát nesmíme. Oni islám nebrání," řekl Obama. "Naprostá většina lidí, které oni zabíjejí, jsou nevinní muslimští muži, ženy a děti," dodal.

Návštěvou mešity chtěl Obama podle dřívějších prohlášení Bílého domu demonstrovat princip svobody vyznání, a to v situaci, kdy v zemi po loňském případu střelby v kalifornském San Bernardinu zesílila protimuslimská rétorika. Manželská dvojice s vazbami na radikální islám v prosinci v San Bernardinu zabila 14 lidí.

Ostře proti muslimům vystupuje například republikánský uchazeč o prezidentskou funkci Donald Trump, který mimo jiné navrhl lidem s islámskou vírou zakázat vstup na území USA.

Kontroverzní prohlášení na téma islámu zazněla i od republikánských prezidentských kandidátů Marca Rubia či Teda Cruze. Cruz, který se po pondělním vítězství na volebním shromáždění v Iowě dostal do role republikánského favorita, Obamovu prosincovou obhajobu islámu po útoku v San Bernardinu označil za omlouvání terorismu. Stejný názor vyslovil i Rubio. Ten přitom odmítl Trumpův návrh s tím, že postačí jen zastavit přistěhovalectví z muslimské části světa.

Prezidentský kandidát Trump zveřejnil volební klip. Proti islámským radikálům, proti přistěhovalcům, proti muslimům

 

Tagy článku