Rozpad předvolební koalice lidovců a STAN znamená prohru pro lidovce a Pavla Bělobrádka, který stranu vede.
Předvolební preference měly za následek praktický rozpad halasně propagované koalice lidovců a hnutí Starostů (STAN). Předvolební preference, o nichž často politikové říkají, že je vlastně nezajímají, však nyní ,,zaúřadovaly" v plné síle. Lidovci se lekli toho, že v drtivé většině těchto výzkumů nepřekročila koalice lidovců a STAN povinnou desetiprocentní hranici. Proto odstoupili od projektu, který sami iniciovali, protože se obávali možné katastrofy z roku 2010, kdy lidovci ze sněmovny vypadli.
Pro lidovce to je jednoznačná politická porážka. Oni stáli u tohoto projektu, oni oslovili STAN, kteří nadšeně souhlasili, protože jako samostatný subjekt by měli mizivou šanci se do sněmovny dostat. Projekt odsouhlasily hladce sněmy obou stran, tiskly se propagační materiály a na billboardech se už na voliče smál Pavel Belobrádek s Petrem Gazdíkem.
Nyní to všechno padá a lidovci jako ,,odškodnění" nabídli představitelům STAN pouze místa na svých kandidátkách. Liberecký hejtman Martin Půta se však nechal slyšet, že STAN o toto ,,náhradní" řešení nebude mít zřejmě zájem. A není divu. Přitom tato koalice jakožto protnutí dvou středových programů voličský potenciál určitě měla.
Hlavní problém projektu však byl ten, že koalice byla ohlášena pozdě a nestačila se mediálně ,,provařit". Hodně lidí si ještě dnes myslí, že STAN nadále spolupracuje s TOP 09, protože to bylo po roky zažité spojenectví. Tím, že se koalice lidovců a STAN vytvořila prakticky těsně před volbami, ji voliči zatím ,,nevstřebali".
Lidovci sice vsadili na jistotu 5%, ale na STAN je to od nich jednoznačná podraz, nic jiného. Uvidíme, jestli voliči za to lidovce ve volbách potrestají. Rozpad předvolební koalice lidovců a STAN každopádně znamená prohru pro lidovce a Pavla Bělobrádka, který stranu vede.